Poslanci změkčili bodový systém

Dva měsíce před zavedením nového systému došlo k vypuštění trestných bodů za parkování nebo zákazu předjíždění kamionů.

Zhruba dva měsíce před zavedením bodového systému hodnocení dopravních přestupků řidičů přistoupila Sněmovna na jeho zmírnění. V úterý totiž přijala návrhy Senátu, které počítají s tím, že body nebudou udělovány za menší přestupky. Například porušení zákazu stání by mělo být trestáno jen blokovou pokutou. Hlavní změnou je ale zrušení zákazu předjíždění pro kamiony. Předloha nyní čeká na podpis prezidenta. Účinnosti by měla nabýt 1. července.

Změny v bodovém systému počítají i s tím, že se nově vymezí obsah některých přestupků a počet bodů za ně udělený. Například když policisté zjistí, že řidič má v krvi více než 0,3 promile a je ve stavu vylučujícím způsobilost řídit, dostane 7 bodů. Pokud ale bude schopen řídit dostane šest bodů. Navíc do obsahu 0,3 promile alkoholu v krvi dostane řidič jen 3 body. Trestní řízení pak bude s řidičem zahájeno vždy, když se zkouškou zjistí, že má více než 0,3 promile. „Většinu z těchto věcí jsme navrhovali již ve sněmovně, Senát je jen mírně modifikoval,“ řekl poslanec ČSSD Miloslav Kala.

Nový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů počítá s tím, že každý řidič bude moci dostat až 12 trestných bodů. Potom přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Vláda chce počet úmrtí na silnicích snížit do roku 2010 na polovinu.

Policejní prezidium v polovině dubna informovalo, že v prvním čtvrtletí letošního roku zemřelo při nehodách na českých silnicích nejméně lidí za posledních 17 let. Stejně povzbudivá statistika je i v počtu těžce zraněných. Celkem v uvedeném časovém období zemřelo 187 lidí, o osm méně než loni. Nejvíce obětí si vyžádaly nehody ve Středočeském kraji, nejčastěji řidiči bourali v Praze.

autoweb.cz, ČTK

27.4.2006 6:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist