Peugeot a Citroën odcházejí z WRC

Náhlé rozhodnutí zdůvodňují nedostatkem peněz - příští rok bude jejich poslední sezónou. Od roku 2006 se ale možná vrhnou na jinou formu závodění, i když na Formuli 1 to asi nevypadá.

Skupina PSA oznámila, že konec příští sezóny bude zároveň koncem jejího snažení ve vrcholové rallyeové soutěži WRC. Pro Peugeot a Citroën to znamená překvapivě náhlý odchod ze slávy; během posledních pěti let získaly obě značky dohromady celkem pětkrát po sobě pohár konstruktérů a třikrát mistrovský titul.

Před několika dny ale vydaly společné prohlášení, ve kterém stojí, že vzhledem k nelehké situaci na automobilovém trhu budou nuceny po příští sezóně odstoupit z WRC a přehodnotit dosavadní výdaje na motorsport. Pro příští rok slibují stále stejné nasazení jako v minulých letech, ale pak adieu.

Ve WRC tak prozatím zůstávají čtyři značky – Ford, Subaru, Mitsubishi a Škoda, a brzy se k nim možná přidá i pátá, Suzuki.

Ford se nedávno upsal WRC na další čtyři roky a také Subaru má kvůli Impreze účast téměř povinnou. Mitsubishi má svá nejlepší léta za sebou, ale snaží se jak může, i když mu to finance doma moc nedovolují, a jak to vypadá se Škodovkou, všichni velmi dobře víme. Jinými slovy, čím více značek bude, tím lépe pro diváky a také pro celkové finance.

Skupina PSA zachraňuje špatný dojem z této situace náznaky, že by se mohla soustředit na jiné formy závodů, ale je otázka, jestli má z čeho vybírat. Formuli 1 můžeme rovnou vyškrtnout, protože ta vyjde jeden z hlavních týmů každoročně na tolik peněz, kolik utratí všechny týmy WRC dohromady. Rallye je pochopitelně také vyloučené, protože to má PSA právě za sebou. Stejně malý smysl dává i Formule 3000 nebo dálkové či vytrvalostní závody. V Evropě tak zbývají už jen okruhové závody cestovních aut, pravděpodobně v provedení britské série BTCC.

redakce autoweb.cz

9.11.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist