Parkování na místě pro invalidy

Jak je to s parkováním na místě pro invalidy, označením takového místa a sankcemi, které vám hrozí?

V souvislosti s nedávnou medializací problematiky parkování na místě vyhrazeném pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou (dále jen „místo pro invalidy“) se v Právní poradně objevilo množství dotazů na tuto problematiku, včetně otázek týkajících se platnosti příslušných dopravních značek a souvislosti s následným postihem za parkování na uvedeném místě.

 

Nejprve několik citací z právních předpisů:

 

„§ 67 zákona č. 361/2000 Sb.

 

(7) Na vyhrazené parkoviště pro vozidlo označené znakem O 1 je vozidlům bez označení O 1 vjezd zakázán.“

 

„§ 22 zákona č. 200/1990 Sb.

 

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo v provozu na pozemních komunikacích

 

f) při řízení vozidla

 

11. neoprávněně zastaví nebo stojí s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené označením O 1 nebo neoprávněně použije označení vozidla O 1 při stání nebo při jízdě,

 

(7) Pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku se uloží za přestupek podle odstavce 1 písm. a), písm. e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11.“

 

„§ 12 vyhlášky č. 30/2001 Sb.

 

Informativní značky provozní

 

(1) Informativní značky provozní jsou

 

m) „Vyhrazené parkoviště“ (č. IP 12); údaje o tom, pro koho je parkoviště vyhrazeno, například název organizace, státní poznávací značka, symbol označení č. O 1, a popřípadě v jaké době, jsou uvedeny na dodatkové tabulce; tyto údaje mohou být uvedeny i na značce místo nápisu, například „RÉSERVÉ“, „TAXI“, „BUS“; mimo dobu, po kterou je parkoviště vyhrazeno, smějí na takto označeném místě zastavit a stát i řidiči jiných vozidel, pokud to není jinak zakázáno; případný stanovený způsob stání se vyznačuje obdobně jako na značkách č. IP 11b až č. IP 11g; značka č. IP 12, kde je uveden symbol označení č. O 1, označující parkoviště vyhrazené podle zvláštního předpisu 6a) , je vždy doplněna vodorovnou dopravní značkou „Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou“ (č. V 10f); značka ukončuje platnost značek č. B 28 a č. B 29…“

 

㤠21

 

Označení stání a parkovišť

 

(4) Na ploše vyznačené vodorovnou dopravní značkou č. V 10f smí zastavit a stát pouze vozidlo s označením č. O 1. Značka „Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou“ (č. V 10f) je vždy doplněna značkou „Vyhrazené parkoviště“ č. IP 12, kde je uveden symbol označení č. O 1.

 

Jak plyne ze shora uvedeného, musí být svislá dopravní značka označující místo pro invalidy doplněna značkou vodorovnou téhož významu a opačně vodorovná značka musí být doplněna značkou svislou. Pokud by tomu tak nebylo, pak by uvedené místo nebylo řádně označeno jako místo pro invalidy a neplynuly by z ní související právní skutečnosti, např. v podobě možnosti sankce.

 

To má zásadní vliv na ukládání zákazu řízení za stání na místě pro invalidy, když současná právní úprava za takové porušení počítá se zákazem řízení nejméně na šest měsíců. Pokud uvedené místo nebude shora uvedeným podmínkám vyhovovat, nelze považovat právní základ k uložení zákazu řízení za dostatečný a uložení trestu proto nehrozí.

JUDr. Tomáš Beran

19.10.2006 9:11| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist