Od jaké hodnoty se vyplatí auto pojistit?

Uvažujete o tom, že si pořídíte vlastní automobil, aby pro vás přesun z místa na místo byl snazší? Chcete vyrážet na výlety a nákupy i jinak než autobusem nebo vlakem? Mít vlastní auto je super věc, důležité ale je vědět, že ho také musíte pojistit.
auto-1100x618.jpg Zdroj: AOF

Jaké pojištění je třeba?

Každé vozidlo, bez ohledu na jeho cenu, musí mít sjednané alespoň povinné ručení. Jak už napovídá samotný název, jeho sjednání je povinné, ukládá to zákon. A má to své důvody. Na silnici se snadno stane, že dostanete smyk nebo musíte z ničeho nic zabrzdit apod. O nehody není nouze, škody na vozidlech musí někdo zaplatit. A aby ten, komu škodu způsobíte, měl jistotu, že škodu někdo uhradí, je tu povinné ručení.

Na škody, které vzniknou vaší vinou na vašem vozidle, se ale nevztahuje, k tomu už musíte mít sjednané havarijní pojištění. To vás kryje pro případ, že vám vůz někdo poškodí.

Na čem záleží, když si sjednáváte povinné ručení?

Jak jsme už zmínili, u povinného ručení na ceně vozidla nezáleží. Je povinné vždy, vztahuje se na situace, kdy v důsledku pojistné události dojde k:

  • Škodě na zdraví nebo životě
  • Majetkové škodě
  • Ušlému zisku.

Při jeho sjednání jsou zásadním parametrem pojistné limity, tedy maximální částka, kterou pojišťovna třetí straně v případě pojistné události vyplatí. Minimum je 35 milionů korun, což ale nemusí stačit, zejména při nehodě v zahraničí to může být málo. Za zvážení stojí limity ve výši 50, 100 nebo i víc milionů korun.

Víte, že stejně jako všechna pojištění, má i povinné ručení výluky, při kterých nebude plnit? Patří mezi ně třeba jízda bez řidičského oprávnění, řízení pod vlivem alkoholu, jízda s vozidlem, které nesplňuje normy STK a další.

Jak sjednat nejlepší havarijní pojištění?

Sjednání havarijního pojištění je na vašem zvážení, u nových vozidel se vyplatí vždy, u těch starších už to tak být nemusí. Je tedy na vás, zda do něj investujete. Když už se pro něj rozhodnete, měli byste vědět, že si ho můžete sjednat buď ve variantě all-risk, díky které se pojistíte proti všem pojistitelným rizikům, nebo si můžete vybrat jen některá. Mezi rizika patří:

  • Havárie
  • Odcizení nebo krádež
  • Vandalismus
  • Živelné pohromy
  • U nových vozidel se vyplatí i GAP pojištění. Cena nového vozu výrazně klesne už tím, že vyjedete na silnici, kdyby došlo k totální škodě, pojišťovna by vám vyplatila jen aktuální hodnotu vozidla. Díky GAP pojištění dostanete pořizovací cenu vozu.

Při sjednání havarijka byste se ale měli zajímat nejen o rizika, proti kterým se pojistíte, ale také o výši spoluúčasti. Ta je nedílnou součástí havarijního pojištění, čím je spoluúčast vyšší, tím je nižší pojistné. Dívat se na to ale touto optikou není zrovna nejlepší řešení, spoluúčast se totiž stanoví pevnou částkou nebo procenty a platí vyšší z nich. Nejběžnější je 5 % nebo 5 000 Kč, nejvyšší pak 10 % nebo 10 000 Kč.

22.11.2021 12:01| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist