Zaměstnanci General Motors stávkují

Je to první stávka v americkém autoprůmyslu po více než třiceti letech.

Americká odborová organizace United Auto Workers (UAW) dnes vyhlásila celonárodní stávku v automobilce General Motors (GM). Od roku 1976 je to poprvé, co odboráři začali stávkovat ještě v průběhu vyjednávání o nových pracovních podmínkách. Stávkovat může začít až 73 000 zaměstnanců. Odboráři jednali se zástupci největší americké automobilky o výši mezd, budoucí strategii firmy, garanci pracovních míst a vytvoření svěřeneckého fondu, jehož správcem by byli odboráři. Fond by dohlížel na závazky automobilky ohledně nákladů na zdravotní péči bývalých zaměstnanců General Motors.

Nejprve začali stávkovat zaměstnanci v továrnách General Motors v Michiganu a Ohiu. Krátce po vyhlášení stávky vydal stanovisko Bílý dům. Mluvčí Tony Fratto vyzval management General Motors, aby dál vyjednával. „Apelujeme na firmu i na odborovou organizaci UAW, aby se dál snažily vyřešit neshody,“ sdělil Fratto. Mluvčí firmy Dan Flores řekl, že odbory sáhly ke stávce prakticky okamžitě, jakmile vypršel jejich vlastní termín 11:00 EDT (17:00 SELČ). Do té doby měla být hotova dohoda, podle zdrojů blízkých jednání ale už v neděli bylo jasné, že se obě strany nedohodnou.

UAW má asi 73 000 členů, kteří pracují v 82 továrnách General Motors po celých Spojených státech. Vedle montážních provozů jde také o zaměstnance skladových prostor a závodů, kde se vyrábějí autodíly. Zatím ale nelze říci, jak se stávka dotkne samotné automobilky a jaké dopady by mohla mít na spotřebitele.

Centrála UAW během mzdových vyjednávání nesvolala celonárodní stávku už od roku 1976. Tehdy musela zastavit výrobu automobilka Ford Motor. Nicméně se stávkovalo ve dvou továrnách General Motors v roce 1996, když se odbory snažily vyjednat nové mzdové podmínky. 

Analytik Tom Libby, který má ve společnosti J.D. Power & Associates na starosti automobilový sektor, zatím vážnější dopady na automobilku nevidí. General Motors má podle něj vytvořené zásoby všech dílů, takže s krátkou stávkou se vypořádá. Je však otázkou, jak dlouho by mohla ta nynější trvat.

autoweb.cz, ČTK

25.9.2007 8:26

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist