Z GM dobrovolně odejde 35 tisíc zaměstnanců

Zájem o odchod do předčasného důchodu nebo za odstupné výrazně předčil očekávání firmy.

Až 35.000 zaměstnanců americké automobilky General Motors přijalo nabídku dobrovolného odchodu ze společnosti s odstupným či předčasného odchodu do důchodu. To je asi třetina dělníků. Informovala o tom společnost v noci na dnešek. Dalších 12.600 zaměstnanců odejde předčasně do důchodu z firmy Delphi. Ta je bývalou divizí na výrobu automobilových součástek GM, která nyní prochází restrukturalizací v rámci bankrotové ochrany. Zájem o předčasný odchod do důchodu byl mnohem vyšší, než společnosti očekávaly. GM tak nebude muset přistoupit k nákladnému zastavení práce v Delphi.

Program dobrovolného snížení počtu zaměstnanců GM byl jedním z největších uskutečněných americkou společností. Snížení počtu zaměstnanců je součástí plánu restrukturalizace automobilky, která v loňském roce vykázala ztrátu 10,5 miliardy dolarů. Generální ředitel GM Rick Wagoner upřesnil, že pro předčasný odchod do důchodu se rozhodlo 30.400 zaměstnanců. Zbývajících 4600 se rozhodlo firmu dobrovolně opustit za odstupné. Celkový počet je mnohem vyšší, než vedení firmy doufalo. GM nabídl všem svým 113.000 dělníkům odstupné od 70.000 do 140.000 dolarů. Firma tak chtěla hlavně snížit nákladné výhody pro své stárnoucí zaměstnance.

V loňském roce automobilku, hlavně kvůli odchodu do důchodu, opustilo 6500 zaměstnanců. Firmě se tak podaří splnit plán, který počítal se snížením počtu zaměstnanců o 30.000, již v lednu 2007, tedy o dva roky dříve, než původně očekávala. Společnost Delphi se oddělila od GM v roce 1999. Loni v říjnu požádala o ochranu před věřiteli.

Společnost se dostala do problémů hlavně kvůli vysokým nákladům na mzdy a další finanční výhody. Delphi chce do roku 2010 snížit celkový počet 33.100 dělníků o čtyři pětiny a snížit mzdy ze současných 27 dolarů na hodinu až na 12,50 dolaru, napsala agentura Reuters.

autoweb.cz, ČTK

27.6.2006 9:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist