Nové bezpečnostní systémy od Volva

Švédská automobilka pracuje na nové generaci systému, aktivně reagujícího na hrozící kolizi.

V posledních letech se společnost Volvo Car Corporation při vývoji bezpečnostních řešení soustředila na ty systémy, které řidiči pomáhají sledovat okolní provoz. Cílem je předvídat nebezpečné situace s dostatečným předstihem, aby bylo možné se jim vyhnout. Nejvýznamnějším systémem v oblasti aktivní bezpečnosti, který v současnosti Volvo vyvíjí, je nová generace systému upozorňující na nebezpečí kolize, který dokáže vozidlo sám zcela zastavit.

Automatická výstraha a podpora brzdění

Prvním výsledkem tohoto vývoje byl Systém upozornění na nebezpečí kolize s podporou brzdění, který byl nedávno představen u nového Volva S80. Tento systém sleduje úhel o šířce 15°, je vybaven radarem s dlouhým dosahem, a dokáže registrovat pohybující se a zastavující vozidla.

„Radar sleduje prostor před vozidlem. Pokud se vozidlo zezadu blíží k jinému automobilu a řidič nereaguje, zobrazí se na čelním skle odraz červené výstražné kontrolky a zazní zvukové upozornění,“ říká Ingrid Skogsmo, ředitelka bezpečnostního střediska Volvo Car Corporation.

Pro maximální zkrácení brzdné dráhy jsou brzdové destičky automaticky přiblíženy těsně ke kotoučům. Když řidič začne brzdit, systém analyzuje tlak vyvinutý na pedál. Pokud je tento tlak vyhodnocen jako příliš nízký, dokáže systém sám tlak zvýšit.

Plně automatický brzdový systém

Společnost Volvo Car Corporation nyní pracuje na zcela nové generaci Systému upozornění na nebezpečí kolize. Tento systém bude schopen plně převzít kontrolu nad brzdovým systémem vozidla a bude mít výrazně širší „zorné pole“. Systém upozornění na nebezpečí kolize nové generace je koncipován tak, aby k jeho aktivaci docházelo již v počáteční fázi potenciálně nebezpečné situace a pokud řidič nezačne v případě potřeby brzdit, systém tak učiní za něj a sníží rychlost vozidla.

Další dostupné a připravované bezpečnostní systémy

V posledních letech společnost Volvo Car Corporation představila celou řadu systémů aktivní bezpečnosti, které pomáhají řidiči při sledování okolního provozu. Některé z těchto systémů jsou již montovány do současných modelů a jsou k dispozici na většině trhů.

INTELIGENTNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM ŘIDIČE (IDIS) byl jako světové prvenství představen v roce 2003. Při každé provozní situaci, kterou systém interpretuje jako předjíždění nebo brzdění, systém pozdrží informace, jež nejsou z hlediska bezpečnosti klíčové – například příchozí telefonáty a textové zprávy – do doby, než se situace uklidní. Cílem tohoto řešení je pomoci řidiči soustředit se na nejdůležitější věci a umožnit mu uvolněnější a bezpečnější řízení.

SYSTÉM BLIS PRO ELIMINACI MRTVÉHO ÚHLU dokáže za pomoci kamer zabudovaných do vnějších zpětných zrcátek detekovat vozidla v tzv. „mrtvém úhlu“. Pokud je v tomto prostoru identifikováno vozidlo, rozsvítí se kontrolka v panelu dveří.

ADAPTIVNÍ TEMPOMAT ACC je praktické zařízení, které spolupracuje se Systémem upozornění na nebezpečí kolize. Toto zařízení využívá radarové čidlo, které neustále sleduje automobil vpředu, a v případě potřeby automaticky upraví rychlost tak, aby byla mezi vozidly zachována bezpečná vzdálenost.

Volvo, autoweb.cz

15.6.2006 10:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist