Ministerstvo dopravy chce povolit na dálnicích 160 km/h

Návrh chce MD ve druhé polovině roku vložit do novely zákona o silničním provozu; změně by však měla předcházet diskuse mezi dopravními odborníky.

„Otevřeli jsme několik nových úseků dálnic, které mají takové parametry, že by tam 160 (km/h) bylo možné,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Podle něj má nyní ministerstvo dvě možnosti. Může v zákoně ponechat maximální rychlost 130 kilometrů za hodinu a doplnit větu „pokud není značením uvedeno jinak“, což by umožnilo na dotčené úseku umístit značky s číslicí 160. Druhou možností je zvýšit povolenou rychlost obecně na 160 a poté ji omezovat značkami.

Ministerstvo Dopravy tak následuje příkladu Rakouska, které nyní na některých úsecích dálnic stejnou rychlost testuje. Nejdále je v tomto ohledu Německo, které je v Evropě známé kvalitou své dálniční sítě. Rychlost na dálnicích v Německu není zákonem omezená vůbec, doporučuje se ale jezdit maximálně 130 kilometrů v hodině. Na více než třetině dálnic je však rychlost omezena značkou.

O možném zvýšení rychlostního limitu na dálnicích se diskutovalo již v souvislosti s novým silničním zákonem, který platí od loňského července, nakonec se vyšší rychlost na dálnicích prosadit nepodařilo. V názoru na rychlostní omezení na dálnici nejsou jednotní politici ani veřejnost. Podle nedávno zveřejněného průzkumu polovina řidičů soudí, že současný rychlostní limit 130 kilometrů v hodině vede k větší bezpečnosti, druhá polovina považuje jeho účinek za zanedbatelný.

autoweb.cz, ČTK

26.2.2007 1:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist