EK chce snížit emise aut na 130 g CO2/km

O tom, co s ostatními znečisťovateli, kteří dohromady produkují 95% skleníkových plynů, nepadlo v návrhu ani slovo.

Evropská komise dnes navrhla snížení emisí oxidu uhličitého u nových automobilů na 130 gramů na kilometr do roku 2012. Podle komise je snížení nezbytné v boji proti globálnímu oteplování, automobiloví výrobci však hrozí, že snížení přinese výrazné zdražení aut.

V současnosti auta vypouštějí do ovzduší průměrně 161 gramů CO2 na kilometr. Podle Společnosti motorových výrobců (SMMT) by uvedení technologie, která by vedla ke splnění cíle EK, zdražila každé auto asi o 2500 eur (cca 70 000 Kč); některé automobilky mluví až o 150 000 korunách na vybraný model nového vozu. Mladoboleslavská Škoda Auto v tisku uvedla, že směrnice by mohla vést ke zdražení aut o 40 000 až 70 000 korun. Firma dodala, že po přijetí směrnice bude uvažovat o přesunu výroby na východ.

Brusel v návrhu částečně zmírnil své požadavky; původně uvažoval o 120 gramech na kilometr. Zatím však není příliš jasné, jak chce snížení emisí dosáhnout. Je nepochybné, že navrhne legislativní změny, o jejichž podobě se však rozhodne později.

autoweb.cz, ČTK

7.2.2007 2:36

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist