Dovoz ojetin vzrostl o 13 procent

Od ledna do května bylo do ČR dovezeno více než 62 tisíc ojetých osobních aut, od července se očekává další nárůst.

Dovoz ojetých osobních aut od ledna do května vzrostl o téměř 13 procent na 62.026 vozů. O 11.000 aut tak překonal prodej nových vozů, který ve stejném období naopak zaznamenal pokles o více než pět procent. Vyplývá to z informací Sdružení automobilového průmyslu. Podle Sdružení na ochranu vlastníků automobilů lze v druhé polovině roku čekat ještě výraznější nárůst dovozu ojetin v souvislosti s uvolněním pravidel pro jejich import. Ministerstvo dopravy ani sdružení autoprůmyslu však výraznější nárůst kvůli nasycenosti trhu nepředpokládají.

Pokles prodeje osobních aut byl již tradičně způsoben přesunem části prodaných vozů do kategorie lehkých užitkových kvůli odpočtu DPH. Odbyt v této kategorii vzrostl o 34 procent na 18.247 aut. Dovoz ojetých vozů stoupl jen o 2,5 procenta na 2945 aut. V případě, že by se k novým osobním vozům připočetly užitkové, které konstrukčně vycházejí z osobních, tedy osobní vozy vybavené pouze bezpečnostní přepážkou, byl by propad prodeje jen kolem 0,7 procenta na 55.500 aut.

autoweb.cz, ČTK

12.6.2006 11:17

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist