Dovoz ojetin do května přesáhl 90 000 aut

Prodejcům nových aut to vadí, přicházejí tak o zákazníky; stává se z Česka vrakoviště Evropy?

Dovoz ojetých osobních aut do ČR letos od ledna do května meziročně stoupl téměř o polovinu na 90 328 vozů. Prodejci nových vozů ve stejném období dodali na trh jen 55 000 aut. Podle představitelů jednotlivých značek je přitom právě nekontrolovaný dovoz starých ojetin hlavní překážkou rozvoje trhu s novými vozy. Zhruba polovinu dovážených ojetin tvoří vozy staré pět až deset let, čtvrtinu pak vozy do 15 let.

Od července loňského roku, kdy stát zrušil osmiletý věkový limit pro dovážené vozy, bylo podle Sdružení na ochranu vlastníků automobilů do ČR dovezeno přes 200 000 ojetin. Právě vozy starší osmi let tvoří zhruba polovinu všech dovážených ojetin. „Podle nás se takto zcela jasně negativně projevuje příliš servilní postoj České republiky k tlaku Evropské komise, která z nás během necelého roku vytvořila vrakoviště Evropy. Na náš úkor se bohaté státy zbavují šrotu, který by jinak musely nákladně ekologicky likvidovat,“ uvedl předseda sdružení Zbyněk Veselý.

autoweb.cz, ČTK

14.6.2007 9:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist