Do konce roku zbývá vyměnit ještě 900.000 řidičských průkazů

V průměru by tak úřady musely vystavit každý týden téměř 40.000 nových oprávnění, což je čtyřikrát více než jich týdně vydají nyní.

V letní prázdninové době nechtějí řidiči u přepážek promarnit den, sdělil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Nejvíce dokladů, téměř 200.000, zbývá vyměnit v Praze. V Moravskoslezském kraji má oprávnění vydané před rokem 1994 ještě 105.000 řidičů a v Jihomoravském kraji přes 90.000. Nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde zbývá vydat už jen 26.000 průkazů. Z celkového počtu od nového roku neplatných oprávnění vlastní 40 procent lidé starší 60 let. Ministerstvo proto předpokládá, že si někteří nenechají nový průkaz vystavit.
Podle ministerstva dopravy je možné výměnu do konce roku stihnout, pokud se budou lidé chovat zodpovědně. „Problémem je, že lidé stále podceňují výměnu starých řidičských průkazů. Pokud ji oddalují, podstupují riziko, že ke konci roku budou stát na úřadech dlouhé fronty,“ uvedl Hanzelka. „Měli by si také uvědomit, že řízení s neplatným dokladem je přestupek, za který hrozí vysoké finanční postihy,“ dodal.
Kvůli horkému letnímu počasí a častým dovoleným v posledních dnech počet nově vydávaných oprávnění poklesl a nedosahuje ani průměrných hodnot předchozích týdnů. Většina úřadů však podle ministerstva vyšla občanům vstříc, a řidiči si tak mohou telefonicky domluvit přesný termín a čas podání žádosti. Ta je k dispozici například na internetových stránkách ministerstva dopravy. Na úřady se také obrací velké množství lidí, kteří žádají o výměnu řidičského průkazu, ačkoli nemusí. „Lidé někde slyší, že se musí vyměnit řidičské průkazy, ale už se nepodívají, zda ten jejich právě do této kategorie patří a rovnou si podají žádost o výměnu,“ uvedl mluvčí. Pro obce to však znamená větší zátěž.
Pro jistotu tedy ještě jednou: Od nového roku přestanou platit všechny řidičské průkazy, vydané před rokem 1994. Pokud takový máte, měly byste si ho nechat vyměnit co nejdřív.

autoweb.cz, ČTK

25.7.2007 10:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist