Česko se dostalo mezi silniční elitu

Česká republika se podle nejnovější statistiky Evropské unie v počtu dopravních nehod dostala mezi země s nejnižším počtem obětí na silnicích. Naopak Polsko obsadilo nelichotivé první místo v počtu nehod.

Eurokomisař pro dopravu Jacques Barrot v rozhovoru pro novináře z několika vybraných deníků uvedl, že významný vliv na zlepšení situace v dopravě mají zejména radary, kamery, dobrá infrastruktura a disciplína řidičů. Česko zaznamenalo od loňského podzimu do letošního října jeden z největších úbytků smrtelných nehod v Evropě, uvedly dnes Lidové noviny.

Počet dopravních nehod klesl o 25 procent, čímž se země dostala do skupiny států, které takto ušetřily každý čtvrtý život oproti předchozím letům. Kromě Česka se v rámci EU mohou nižším počtem nehod chlubit také Dánsko, Rakousko, Kypr, Portugalsko, Finsko a Lotyšsko, které s úbytkem 27 procent stojí na opačném konci tabulky než Polsko. Barrot českému deníku řekl, že Česká republika je dobrým žákem letošního roku.

Zlepšení situace v Česku přičetl Barrot častějším kontrolám na silnicích a také bodovému systému. Polskému listu Gazeta Wyborcza eurokomisař řekl, že Polsko by mělo začít masivně zavádět radary a bez výjimek vymáhat pokuty za příliš rychlou jízdu. Na vině toho, že Polsko vévodí nelichotivému žebříčku však nejsou pouze řidiči, ale také špatná infrastrukturu, dodal Barrot. V uplynulých dvanácti měsících zemřelo na polských silnicích více než 4800 lidí, což je stejně jako ve dvakrát větší Itálii a pouze o 200 osob méně než v devadesátimilionovém Německu.

Evropská komise je znepokojena také tím, že za posledních pět let se počet smrtelných dopravních nehod v Polsku snížil pouze o 3,4 procenta. Ve Francii, jejíž řidiči patří mezi ty méně disciplinované, to bylo o 12 procent. V posledním roce pak Francie snížila počet dopravních nehod o téměř 42 procent.

Podle posledních zpráv byl ovšem uplynulý víkend na českých silnicích opět jedním z nejtragičtějších v tomto roce. Lze to sice částečně přičítat končícím podzimním prázninám i postupně se zhoršujícím adhezním podmínkám v čím dál chladnějším počasí, v kombinaci s většinou automobilů zatím stále jezdících na letních pneumatikách, ale faktem zůstává, že by to velmi pozitivní statistiku letošního léta mohlo mírně zhoršit.

autoweb.cz, ČTK

30.10.2006 4:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist