Nastal už čas přezout zimní pneumatiky?

Venku se teploty přehouply přes deset stupňů Celsia a nám v redakci přistálo několik dotazů na podobné téma - letní pneumatiky už ano nebo ještě ne?

Připomeňme si v rychlosti, co říká zákon, a to velice zjednodušeně. Víme, že od 1. listopadu do 31. března bychom měli mít na autě zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Pokud potřebujete podrobnější výklad, tak je tady materiál Judr. Berana, který se touto legislativou zabýval.

DOPORUČUJEME: Zákon a tzv. povinné zimní pneumatiky

Teď babo raď… Dnes například bylo v jedné části republiky jen lehce nad nulou a celkem slušně to klouzalo (takže zimní pneumatiky by byly na místě), ovšem jen o pár desítek kilometrů naměřili třeba stupňů dvanáct.

Pokud jste jeli ze severu naší republiky třeba z ještě stále zasněžených Krkonoš na jih, měli jste pravděpodobně zimní pneumatiky na autě. V pořádku, jediné, čeho jste se mohli bát, bylo jejich větší opotřebení, když dojeli to teplejších míst.

Ovšem opačný směr, pokud někdo z „aktivních“ řidičů už v teplejších oblastech přezul na letní, by nebyl (zatím) správný. Jak čistě z praktických důvodů, protože sněhu, popřípadě jeho zbytků míchaných s vodou a blátem, bylo ještě dost.

ČETLI JSTE: Autoweb speciál zima 2012

A také optikou Policie. Ta neváhala a, podle naší osobní zkušenosti, dnes vyrazila do terénu povinnou zimní výbavu kontrolovat. Odpověď na otázku položeno v nadpisu tedy zní – ne, ještě ne, nevyhnete-li se cestám do oblastí, kde se dají nízké teploty a s tím související jízdní podmínky předpokládat.

Autoweb.cz

10.3.2013 9:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist