Lancia Thema – Crash test Euro NCAP

Americká auta nejsou stavěná na evropské testy, přesto u nich dokáží uspět. Chrysler 300 převlečený za Lancii prošel až na problém s airbagem bez problémů.

Z dvanácti aut testovaných v tomto kole nárazových zkoušek Euro NCAP byly hned tři od americké automobilky Chrysler. Ani jedno z nich to nedává na první pohled znát. Lancia Thema dostala jméno tak italské, jak tradice značky dovolila, další rozdíly mezi ní a Chryslerem 300 byste však hledali těžko. Už proto je pětihvězdičkové hodnocení dobrou zprávou, byť dílčí bodové úhrny nepatřily mezi nejvyšší.

Američané svá auta nestaví na mru evropským testům. Jejich vozy mívají problémy s tvrdými strukturami uvnitř palubní desky, které lidé od Euro NCAP nevidí rádi proto, že mohou při nehodě poranit cestující. Lancia VoyagerFiat Freemont měly právě tento problém, ale Lancia Thema se mu dokázala vyhnout. Bohužel předvedla jiné selhání, když airbag řidiče nezamezil kontaktu hlavy s volantem. Proč přesně k chybě došlo nevíme, ale Lancia se ji jistě pokusí napravit. Nemohlo jít o velkou ránu, hodnocení ochrany hlavy kleslo z nejvyššího na druhý nejvyšší stupeň (z pěti). Jinak mluví zpráva kladně. Slabší ochrana hrudníku při bočním nárazu na sloup není výjimečným jevem a ani horší výsledek opěrek při simulaci nárazu zezadu Themu o pátou hvězdičku nepřipravil.Ochranu dětí zvládla americká automobilka dobře. 77 procent je sice nepatrně méně, než činí průměr posledního kola testů, ale jen tři auta z dvanácti dosáhla na víc než 83 procent. Americký sedan tedy zaostává málo. Slovní hodnocení nekritizuje nic konkrétního. Výslovně však zmiňuje, že airbag spolujezdce nelze vypnout, a konstatuje, že upozornění na tuto skutečnost jsou dostačující.

Přestože se v historii našla auta, která překročila osmdesát procent, také 59 procent pro Lancii Thema je slušný výsledek. Auto za něj vděčí aktivní kapotě, která v případě střetu s chodcem vyskočí vzhůru a pomůže zastavit tělo dřív, než dojde ke kontaktu s tvrdými částmi motoru. Podle komisařů Euro NCAP systém funguje správně. Nárazník i přední okno si v testu vedly poměrně dobře, ale přední hrana kapoty nedostala žádné body (což je poměrně bežné). Pár bodů k dobru vysloužila Lancii stabilizace v základní výbavě a upozornění na nezapnuté pásy vpředu. Pro zadní sedadla systém k dispozici není, stejně jako zákazníci nedostanou nastavitelný omezovač rychlosti.

28.10.2011 6:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist