Klesne cena nafty o tři koruny?

Daňová reforma a úprava spotřební daně mohou pohnout s cenou pohonných hmot, poslanci mají návrh zákona na stole. Jak se to dotkne spotřebitelů?

Sportovní auto má mít pod kapotou benzínový motor, ideálně nějaký velký, třeba s osmi válci a kompresorem k tomu. Ale pravdou zůstává, že pokud denně cestujete na dlouhé vzdálenosti, diesel se pravděpodobně vyplatí. Sněmovní hospodářský výbor doporučil sněmovně, aby v rámci návrhu vládní daňové reformy schválila snížení spotřební daně o  2,50 Kč na jeden litr. Dalších padesát haléřů by pak zmizelo díky snížené DPH.

Zní to skvěle, ovšem na pozadí nehledejte žádný soucit politiků s automobilovou veřejností. Jde o to, že si je česká politická garnitura dobře vědoma skutečnosti, jak velké firmy provozující početné firemní flotily tankují z důvodu značné úspory raději v zahraničí a český stát přichází o peníze.Snížení daně a tím také následné snížení ceny by mělo přinutit velké korporace, aby přehodnotily aktuální situaci a začaly opět kupovat palivo na tuzemském trhu, čímž by nemalá část těchto peněz plynula do státní pokladny. Zní to logicky.Aktuálně se má situace tak, že většina politických stran s návrhem souhlasí, proti je ovšem TOP 09 s ministrem financí Kalouskem v čele. Ministerstvo financí prý situaci analyzuje a  s návrhem nesouhlasí, protože by prý daný efekt zvýšení příjmů nepřinesl. Čas radovat se tak zatím nenastal.

Filip Rakovan

26.10.2011 12:00| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist