Kdo rozhoduje o koupi ojetého vozu? Žena!

Pokud jste si mysleli, že rozhodovací proces u nákupu auta je v rukách muže, šeredně jste se mýlili. Je to naopak.

Nákup automobilu (překvapivě) ovlivňuje z větší části žena, alespoň to vyplynulo z nejnovější ankety největšího tuzemského autobazaru AAA Auto. A jaké jsou preference něžného pohlaví? Třetina žen upřednostňuje praktičnost vozu před komfortem a  až třetí bezpečností.

Naopak u dostupné výbavy automobilu považuje něžné pohlaví bezpečnost za nejdůležitější. Tři ze čtyř žen v případě defektu pneumatiky zavolají asistenční službu či vyčkají na pomoc kolemjedoucích řidičů a pouze pět procent je schopných si kolo opravit svépomocí.Nicméně, podívejme se na situaci, když do autobazaru přijde partnerský či manželský pár. Jak celý proces probíhá? Přeskočme úvod, ve kterém se dvojice projde celou plochou, zastaví se tu před Porsche, tu před Focusem RS a pojďme rovnou k dalšímu kroku…

V případě nákupu automobilu manželských či partnerských dvojic má na výsledek větší vliv žena. „Poměr žen, které si kupují vlastní vůz anebo se do výběru automobilu pro rodinu zapojují, se v posledních několika letech výrazně zvýšil,“ říká Karolína Topolová, generální ředitelka výše zmiňovaného autobazaru.

„U koupi vlastního automobilu je to již více než čtvrtina, zatímco u  společného užívání auta se jedná dokonce o 62%. Ženy si v současnosti nekupují pouze druhý vůz do rodiny, ale pořizují si také například manažerské automobily šité na míru pro podnikání.“Čekal někdo něco jiného? Nechme na hlavě a spolkněme poznámku o mužích pod pantoflem, je to prostě tak, že zatímco pro muže představuje automobil spíše srdcovou záležitost, ženy v něm vidí praktického pomocníka pro všední den. Rozhodnutí o koupi nového nebo ojetého vozu souvisí s finanční částkou a preferovanou třídou pořizovaného vozu.

DOPORUČUJEME: Řízení jen jako chlapská záležitost? Ani náhodou!

Mimo to však mají ženy a muži na automobil zcela jiný pohled. Při nákupu vozu dávají ženy přednost zejména jeho praktické stránce a preferují menší kompaktní vozy s ladným a moderním vzhledem. Zajímají se o průměrnou spotřebu, velikost kufru a užitečné funkce.

Z dalších vlastností, na které ženy při volbě auta hledí, předstihly těsně komfort a bezpečnostní opatření vozu dlouhodobě vedoucí vzhled a značku, které se shodně umístily až na čtvrtém, respektive pátém místě s patnácti procenty. Design a značka byly vystřídání praktickou stránkou vozu, klišé o tom, že ženy na autech zajímá jen barva a design, už prostě neplatí.

Autoweb.cz

11.3.2013 5:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist