Kamionů bude o víkendech jezdit méně

Odpůrci namítají, že to jen zhorší provoz během pracovního týdne.

Ministerstvo dopravy navrhuje rozšířit zákaz jízd kamionů na tuzemských silnicích na větší část víkendu. Po celý rok by velká nákladní auta nesměla vyjet v pátek odpoledne, v sobotu dopoledne a v neděli do desáté hodiny noční. Napsaly to Hospodářské noviny (HN). Cílem zákazu je ulevit víkendovému provozu na silnicích, a tím snížit počet nehod.

Zástupci ministerstva podobnou změnu naznačovali již dříve. Nyní MD podle HN navrhne, aby měly kamiony zákaz vyjet celoročně v pátek od 14:00 do 21:00, v sobotu mezi 07:00 a 13:00 a v neděli po celý den až do 22:00. O prázdninových sobotách by se navíc zákaz prodlužoval až do 20:00.

Podle nového silničního zákona z poloviny loňského roku nákladní vozy vždy od července nesmějí jezdit v pátek od 17:00 do 21:00 a naopak mají povolenou jízdu v sobotu od 13:00 do neděle do 13:00. Během roku přitom nemohou kamiony jezdit jen v neděli.

Omezení jízd kamionů vychází z vládního prohlášení, ministerstvo chce svůj současný návrh předložit kabinetu do konce roku. „Do čtrnácti dnů má návrh ministerstva dopravy odejít na ostatní resorty, aby se k němu vyjádřily,“ řekl HN náměstek ministra dopravy Petr Šlegr.

Celoroční omezení pro velká nákladní auta vítá republikový šéf dopravních policistů Martin Červíček. „Zvlášť, když vidíme, že v poslední době stoupá počet nehod nákladních aut, a to především před víkendem a v pondělí nad ránem,“ řekl deníku. Proti se staví ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. „Kvůli tomu se zvýší intenzita dopravy jindy. Kamiony nejezdí, protože je to baví, ale protože musí dopravit zboží. A to zákaz nevyřeší,“ uvedl pro HN.

Protestuje i sdružení autodopravců Česmad Bohemia. „V takovém omezení budeme evropský unikát,“ řekl deníku mluvčí sdružení Martin Špryňar.

autoweb.cz, ČTK

15.10.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist