Jak pojistit čtyřkolého seniora?

Když si pořídíte nový vůz, pravděpodobně si ho dáte pojistit, a raději hned dvakrát. Pojištění odpovědnosti je povinné a havarijní pojistka zase užitečná.

Za vaše vysněné autíčko jste zaplatili spoustu peněz, a kdyby se mu něco stalo, na nové se třeba hned tak nezmůžete. Ale je havarijní pojištění užitečné, i když má vaše auto už něco najeto?

Odpověď na otázku, zda si havarijně pojistit starší automobil, není jednoznačná. Vždy záleží na tom, co od takové pojistky očekáváte a zda najdete pojišťovnu, která bude ochotna za rozumnou cenu splnit vaše očekávání. Při rozhodování o tom, zda uzavřít havarijní pojištění pro starší vůz, je důležité najít nejdříve pojišťovnu, která tento produkt nabízí a pak si podrobně prostudovat pojistné podmínky. Může v nich být řada podmínek a limitů, které krytí rizik omezují.

Jak staré auto?
Většina pojišťoven má nastavenou nějakou maximální hranici stáří vozu, který ještě pojistí havarijně. Někde tedy lze pojistit třeba i 15 let starého dědečka, zvláště pokud jde o dražší vůz a v dobré kondici. Samozřejmostí pak je, aby auto prošlo technickou kontrolou.Pro někoho může být rozhodující pouze to, kolik mu pojišťovna zaplatí v  případě totální škody – tedy pokud je auto odcizeno, nebo dojde k takové škodě, že už se nedá opravit. Zde je důležité říci, že starší auto si nemůžete pojistit na novou cenu, ale pouze na cenu časovou nebo obecnou.

Jak se určuje hodnota vozu?
Možná je vaše sedm let stará škodovčička jako ze škatulky, vymazlená, garážovaná a vy jste přesvědčeni, že by vám za ni utrhali ruce, kdybyste ji chtěli prodat. Pojišťovny se však na to mohou dívat jinak.

Jak tedy zjistit, jakou hodnotu má váš čtyřkolý senior pro tu kterou pojišťovnu? Obraťte se přímo na informační linku vybrané pojišťovny a  informujte se na svůj konkrétní vůz. Jde totiž i o to, aby částka, kterou by vám pojišťovna vyplatila v případě totální škody, pro vás byla finančně zajímavá. Pokud například pojišťovna ocení vaše auto v případě totální škody na 50 tisíc korun a pojistné za rok bude vypočítáno na deset tisíc korun, je otázkou, zda se taková pojistka vůbec vyplatí.Možnosti pojištění
Někteří majitelé staršího auta se totální škody neobávají. Auto mají bezpečně ubytované v garáži a věří svému řidičskému umění. Obávají se pouze vysokých nákladů na případnou opravu. V takovém případě si nepojistí riziko odcizení, ale jen poškození v případě havárie, živelní škody (požár, krupobití, blesk, sesuv půdy, pád kamení, tlak sněhu, povodně, záplavy, vichřice) či vandalismu. Kdyby došlo k  pojistné události, pojišťovna jim uhradí opravu. Bude to částka odpovídající obvyklým cenám náhradních dílů a práce. Pokud si takový majitel zvolí vhodnou spoluúčast, pak se mu může pojištění staršího vozu vyplatit.

Pavel Hašek, manažer likvidace pojistných událostí DIRECT Pojišťovny radí: Dalším důležitým faktorem při výběru vhodného pojištění může být úroveň asistenčních služeb zahrnutých do pojištění zdarma. Je důležité se informovat, zda jsou asistenční služby v ceně pouze při havárii nebo i při poruše, zda jsou poskytovány nepřetržitě, jaké jsou limity například pro páce opraváře, pro vzdálenost odtažení atd.“​

Partnerem rubriky je pojišťovna Direct.

19.7.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist