Jaguar končí ve Formuli 1

Po dlouhém váhání došel Ford k rozhodnutí, že na velké investice do Formule 1 není místo. Tým Jaguar F1 je dnes na prodej.

Automobilka Ford, která vlastní tým Jaguar F1, v těchto dnech oficiálně oznamuje svůj odchod z Formule 1 a říká, že Jaguar se nyní bude všemi dostupnými prostředky soustředit pouze na výrobu svých silničních aut. Po ročním váhání a řadě hloubkových analýz své účasti v nejvyšší lize okruhového závodění se tak Ford rozhodl přenechat své místo někomu jinému. Označení Jaguar F1 tak zcela jistě zanikne, ale samotný tým a vše, co se kolem něj točí, je na prodej. Ford zároveň kategoricky popřel, že by se od příštího roku přeměnil tým Jaguaru na Ford F1, jak se o tom v posledních týdnech spekulovalo.

Ford své konečné rozhodnutí zdůvodnil tím, že „přes celosvětový marketingový přínos značce Jaguar není v současné restrukturalizaci globálních operací Fordu místo pro účast ve Formuli 1.“

Přeloženo do normální řeči to znamená, že na to nejsou peníze, respektive to, co se do F1 investuje na finanční i lidské úrovni, se nevrací zpět v takové míře, aby byla dlouhodobá účast ve Formuli 1 udržitelná.

Ford zároveň oznamuje, že nepochybuje o tom, že do začátku příští sezóny najde seriózního kupce, a to nejen pro tým Jaguaru, ale také pro příbuznou firmu Cosworth Racing, která doposud dodává závodní motory pro Jaguar, Jordan a Minardi, a dále pro tým Ford WRC a také do americké série CART. Na situaci se pravděpodobně nic nezmění, u Cosworth Racing dojde pouze k výměně majitele.

Ford zatím nespecifikoval současné zájemce o Jaguar F1, se kterými už začíná vyjednávat, ale na veřejnost se už stačila dostat zpráva o tom, že jednu z nabídek se chystá předložit současný šéf týmu Tony Purnell.

Stejně pravděpodobná možnost je však i odkoupení ze strany jednoho z úspěšných týmů Formule 3000. V tomto směru se bude určitě nejčastěji mluvit o týmu Arden, který si na vstup do Formule 1 brousí zuby už několik let.

redakce autoweb.cz

20.9.2004 12:10
Více o tématu: CartFordformule 1Jaguar

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist