Formule 1 se plánuje stát do roku 2030 bezuhlíkovou

Kdo z nás by neznal seriál Formule 1, který si dokázal mezi diváky získat skutečně širokou fanouškovskou základnu. Historie Formule 1 je opravdu dlouhá a bohatá a na okruzích v rámci tohoto seriálu jezdili a jezdí opravdové legendy, jako například Michael Schumacher, Nikki Lauda nebo v současnosti Lewis Hamilton. Na co nového se Formule 1 chystá?
perex_titulka_autoweb.cz_-1100x618.jpg Zdroj: Archiv

Velké plány

V dnešní době se náš svět zabývá hned několika velkými tématy, která rezonují u lidí napříč celou naší zemí. Tou snad nejvíc rozebíranou jsou v současnosti probíhající klimatické změny. Díky tomu se kromě samotné změny klimatu, kterou nelze popírat, řeší i její důsledky a zejména to, jak jim je možné předcházet.

Existuje velké množství možností, jakými každý z nás může přispět ke zlepšení životního prostředí na naší planetě. Jednotlivec může začít například tím, že bude třídit odpad, který vytváří ve své domácnosti. Jak je však zřejmě každému jasné, toto na záchranu a zlepšení situace na celé naší planetě nestačí. Je proto skvělé, pokud máme možnost vidět iniciativu v této oblasti, která vychází ze strany větších společností či jiných celků, které mají ve společnosti zvučné jméno a dokážou ovlivňovat i veřejné mínění.

Jednou z takovýchto organizací je bezpochyby také organizace Formule 1, která se může pochlubit tím, že má fanoušky skutečně ze všech koutů naší země.

Formule 1 se opravdu těší velmi velké popularitě, oblibují ji lidé, kteří mají rádi vzrušení ze samotného závodu, no také ti, kteří si na výsledky Formule 1 zvyknou vsadit na webových stránkách některé sázkové kanceláře. Ať patříte ke kterékoliv z těchto dvou skupin, určitě vás potěší, že i lidé z Formule 1 si řekli, že by bylo vhodné věnovat životnímu prostředí a klimatickým změnám větší pozornost.

Odvážný cíl do nejbližších let

Jak jsme již zmínili, ve vedení Formule 1 se rozhodli, že také přispějí ke zlepšení životního prostředí. Jakým způsobem?

Organizace Formule 1 si před sebe postavila poměrně odvážný cíl. Rozhodli se totiž zavázat k tomu, že do roku 2030 se stanou tzv. bezuhlíkovou. Co přesně to však znamená?

Jak je jasné již ze samotného slova bezuhlíkové, jedná se o eliminování uhlíkové stopy až na nulu. To znamená, že organizace Formula 1 se v podstatě zavázala k tomu, že v roce 2030 již nebude nijakým způsobem vypouštět uhlíkové emise. Jak si to ovšem máme vysvětlit? Jakých součástí fungování této organizace se tento závazek týká?

Organizace Formula 1 se zavázala k tomu, že do roku 2030 budou mít nulovou uhlíkovou stopu všechny monoposty, které v rámci tohoto seriálu závodí, a toto omezení se bude týkat také všech ostatních aktivit, které se odehrávají přímo na okruhu.

Jak jsme již zmínili, jedná se o poměrně odvážný cíl. Je ovšem nutné zmínit i to, že tento plán není jen nějakým rychle vymyšleným povrchním plánem, který by stál na vodě. Lidé z organizace Formule 1 se tomuto tématu věnovali poměrně do hloubky, díky čemu lze tento cíl považovat za skutečně reálný a dosažitelný.

Na tvorbě tohoto plánu se podílelo vícero stran, kromě samotné organizace Formule 1 to byla také FIA, odborníci na udržitelnost, týmy, které soutěží v seriálu Formule 1, partneři a promotéři. Jak je tedy zřejmé, plán o nulové uhlíkové stopě v roce 2030 je skutečně propracovaný a nejedná se pouze o nějaký marketingový tah, který by Formule 1 nemyslela vážně.

Závazek, který by si měli dát všichni

Tato iniciativa organizace Formule 1 je určitě velmi chvályhodná. I když je jasné, že každý z podobných kroků má v sobě i velký marketingový potenciál, určitě se nejedná o prázdné gesto, které by nebylo reálné.

Takovýto závazek je důležitý hned z několika důvodů. Prvním důvodem je to, že tím samozřejmě pomáháme životnímu prostředí. Dalším důvodem je to, že je dobré, pokud i ostatní organizace či společnosti, které jsou ve světě významné, vidí, že to jde a můžou se kroky Formule 1 inspirovat a zavést něco podobného i ve svých vlastních řadech.

Celkově tedy tuto iniciativu musíme ohodnotit velmi pozitivně, Formule 1 vždycky patřila mezi průkopníky v mnoha věcech a cíl s nulovou uhlíkovou stopou není výjimkou.

27.3.2020 12:01| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: F1formule 1

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist