DTM míří do světa, svět míří do DTM

Německý šampionát cestovních vozů míří do Severní Ameriky. Promotér DTM navíc jedná s Japonci o sjednocení předpisů se sérií Super GT.

Jedna z oblíbenějších evropských sérií, Deutsche Tourenwagen Masters neboli DTM, je v hluboké krizi. Už v roce 2005 ji opustil Opel a ve startovním poli zůstaly pouze dvě značky: AudiMercedes-Benz. Budoucnost však vypadá dobře, v sezóně 2012 obohatí startovní pole speciály BMW a další rok by mohl prapor DTM poprvé zavlát na severoamerické půdě. Ve stejném roce možná adoptuje pravidla DTM japonská série Super GT.

Vytrvalé snahy o snižování nákladů na vývoj se promotérovi, společnosti ITR, začínají vyplácet. Německé cestovní vozy jsou, zdá se, opět populární nejen mezi fanoušky. Příchod BMW je jistě dobrou zprávou, ale tři značky jsou stále málo. Pokud by se šampionát dostal do USA, znamenalo by to pro něj šanci přilákat celou řadu výrobců z Ameriky i Japonska. Nezapomínejte, že DTM závodí s osmiválci, které v USA platí za „jediné správné motory“.ITR jedná o spolupráci s organizátory série NASCAR. Už roku 2013 chtějí Němci zorganizovat v USA seriál o dvanácti podnicích. Šest by jich viděli diváci na závodech NASCAR, šest by proběhlo souběžně se závody Grand-Am. O sjednocování pravodel nepadla ani zmínka a organizátoři DTM vyloučili nasazení aut v rámci některé z fungujících kategorií. ITR chce vstoupit na lukrativní americkou scénu, nikoli splynout s davem a asimilovat se.

Jednání v Japonsku míří opačným směrem. Série cestovních vozů Super GT, respektive její královská třída GT500, by mohla přejít na pravidla DTM rovněž v roce 2013. Mluvíme tu o nových pravodlech šněmeckého šampionátu, která vstoupí v platnost o rok dřív.Podle zástupců ITR je dohoda na spadnutí, oficiální prohlášení máme čekat v listopadu. Pokud obě strany podepíší, nebude to znamenat nic menšího než revoluci. Němci se do Japonska nejspíš nepohrnou, ale asijské značky jako Nissan nebo Lexus budou mít o jednu z nejpopulárnějších evropských sérií velký zájem. Už v polovině desetiletí by se mohlo naše DTM změnit z přetahované mezi Mercedesem a Audi v barevný cirkus, jakým by závody měly být.

autoweb.cz

20.10.2010 6:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist