dopravni-situace-c-14-znate-jeji-reseni-352x198.jpg

Dopravní situace č. 14 – znáte její řešení?

poradna

Kdo bude na vině, pokud se na přechodu pro chodce střetne křižující cyklista s automobilem? Existuje vůbec situace, kdy má cyklista na přechodu přednost?

Diskuze

13 komentářů

  velká huba

  …sestoupit z kola.

  Tomáš

  Cyklista nemá na přechodu přednost i kdyby se jednalo o značenou čáru přes přechod pro cyklisty. Pro přednost by musel by sestoupit z kola aby se stal chodcem a kolo vedl vedle sebe.
  Je to hlavně z toho důvodu aby řidiči přijíždějící k přechodu si cyklisty na kole stačili vůbec všimnout. Což jízdou na kole NESPLŇUJE ale jen když kolo vede. Musí tam být vidět zřetelný úmysl přejít vozovku a bezpečně jí tak PŘEJÍT chůzí.

  TommyB.

  Cyklista na kole nemá na přechodu pro chodce co dělat. Před přejetím vozovkyc po přejezdu pro cyklisty se musí cyklista přesvědčit, že neohrozí ani neomezí ostatní účastníky SP. Na přejezd může vjet jen tehdy, pokud svým počínáním nedonutí ostatní účastníky změnit směr nebo rychlost jízdy. Jiná věc je na křižovatce se semafory, kde má cyklista na přejezdu přednost před vozidly odbočujícími vpravo a křižující jeho směr jízdy. Na křižovatce bez semaforů toto neplatí.

  PepaSFI

  hehehe máte to všichni blbě! Cyklista je nepřizpůsobivá menšina, tudíž je neomylný, nedotknutelný a asi i nesmrtelný. Může naprosto všechno, nikdo mu nesmí nic vytknout, nic po něm chtít a hlavně ne nějaký ty blbý plechovkářský předpisy. Z toho vyplývá že v dané situaci má přednost cyklista. Žádný jen trochu rozumný řidič si nedovolí mu tu přednost nedat protože on mu tam stejně vlítne a z případné nehody jsou jen potíže ať už se viníkem ukáže kdokoliv. A v případě že cyklista vůbec řidiči nedá žádnou šanci nehodě zabránit tak nakonec možná bude řidič uznán nevinným ale nebude mu to moc platný. Škoda na vozidle kterou mu nejspíš nikdo nezaplatí, duševní a možná i zdravotní újma, spousty potíží při vyšetřování. jako příští téma navrhuju jízdu cyklistů protisměrem jednosměrkou, ideálně ve skupině, po celé šířce vozovky

  Sova

  Tak to u nás chodí, bohužel. Cyklista za své chování v praxi nedostává žádné pokuty a tak si občas počíná velice nebezpečně. Mě třeba nedávno vytočily 3 cyklobuzny, které odpočívaly vedle sebe na horizontu a musel jsem je objet v protisměru, do kterého jsem v tu chvíli neviděl. Před tím jsem na ně zkoušel zatroubit, ale neuhnuly, za to mi ukázaly zdvižený prostředníček.

  Jakub

  Dovolím si parafrázovat D-Fense: co když ten cyklista je ještě k tomu Kofola a teplej? To už je smrtící kombinace sakrálních předmětů dneška 🙂

  Pochopitelně máte úplnou pravdu!

  Medcin

  Pokud se nemýlím, pokud cyklista vede kolo, zůstává stále cyklistou. Ergo kladívko nemá přednost na přechodu pro chodce i když sleze z kola.

  pivak

  To se ovsem mylis, pokud cyklista vede kolo, tak je z hlediska zakona chodcem.

  pivak

  Cyklista sice prednost nema, ale v pripade nehody bude urcite alespon castecne hozena vina i na ridice. Pokud tedy nejakym zpusobem (palubni kamera, svedci) neprokaze, ze mu cyklista vletel primo pod kola.

  ppppp

  O jedné situaci, kdy by byl viníkem střetu řidič, bych věděl. Konkrétně tam kde je více pruhů v jednom směru. Jeden řidič zastaví, aby dal přednost cyklistovi, řidič přijíždějící ve ve 2 pruhu ne a smete projíždějícího nebo procházejícího cyklistu. Patrně by ani nebyl rozdíl mezi přechodem a cyklopřejezdem. Tady už samotné nezastavení je porušením zákona.

  Milan Zadrobílek

  Pravdu má většina odpovídajících, avšak u soudu vyhraje ten lepší právník. Nikoliv pravda.

  Tomek

  v brně a ve vídni jsem málem najel do několika cyklistů na přechodech … se sluchátky na uších. Ty volové si ani nevšimli, že jsem musel prudčeji brzdit…

  Vort

  Ciklista vedoucí kolo je chodec, tedy má přednost. Ciklista jedoucí na kole je nemotorové vozidlo, vozidla vjíždějící na komunikaci(zde opatřená přechodem pro chodce) z místa mimo komunikaci(zde chodník, stezka pro chodce) dávají přednost všem vozidlům na komunikaci.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist