Dobrá autonabíječka umí prodloužit životnost autobaterie

Správná péče o autobaterii umí prodloužit její život. Přestože mnozí moderní autobaterie pokládají za bezúdržbové, není to tak zcela pravda. Víte, jak správně nabíjet autobaterii a jak tím prodloužit její životnost?
perex_titulka-1100x618.jpg Zdroj: BMshop.eu

Jaká je vaše autobaterie?

V moderních a nových automobilech, osobních i nákladních, se dnes setkáváme s tzv. bezúdržbovými autobateriemi. Jejich životnost je výrazně vyšší než u starých klasických autobaterií. Mají uzavřený systém, a tak v nich již není nutné hlídat hladinu vody a doplňovat ji. Tyto baterie mají vyšší výkon při startování. Avšak u starších automobilů pořád najdeme rovněž klasické autobaterie. Ty pak vyžadují ještě speciální údržbu, kterou je například doplňování vody.

Žádná autobaterie není na věky, ale délku jejího života umíme ovlivnit vhodnou péčí. Běžně se životnost autobaterie pohybuje někde mezi čtyřmi a pěti lety. Jak u klasických, tak bezúdržbových baterií, dokážeme životnost autobaterie výrazně zkrátit, nebo významně prodloužit. To podle toho, zdali se o autobaterii řádně staráme či nikoliv.

Autobaterie potřebuje pravidelné dobíjení

Možná je to poněkud překvapivé, ale autobateriím svědčí, když je často používáme. Čím více s automobilem jezdíme, a optimálně na dlouhých trasách, tím je naše autobaterie v lepší kondici. Takže denně používaný automobil se o baterii postará vlastně za nás. Nutné však jsou delší výjezdy. Popojíždění 5 km do práce a z práce dostatečným není a baterii naopak spíše ždímá a poškozuje. Autobaterie se v tomto případě nestihne správně dobíjet a dochází k její degradaci tzv. sulfatací. Ta vzniká u nedostatečně nabitých nebo vybitých autobaterií. Pokud jsou v tomto stavu ponechány, stačí i jenom po několik dní, začnou na elektrodách vznikat krystaly síranu olovnatého (PbSO4). Ty v konečném důsledku poškodí články baterie. Což znamená fyzickou smrt pro naši baterii.

Autonabíječka by měla být vždy po ruce

Součástí autovybavení musí být vždy i kvalitní autonabíječka. Pokud totiž automobilem jezdíme málo, nebo je odstavený, je nutné baterii optimálně jednou měsíčně dobít za pomoci autonabíječky.

Existuje dokonce i speciální udržovací nabíječka autobaterií. Ta je určena pro permanentní udržování baterie v kondici. Tyto nabíječky fungují automaticky. Pravidelně baterii nabíjejí a vybíjejí, čímž ji udržují v optimálním stavu.

Jak prodloužit životnost autobaterie?

Nebojte se automobil pravidelně používat, jezdit dlouhé trasy a vsaďte rovněž na pomoc autonabíječky, ať již klasické, nebo udržovací. Pomůže tehdy, když zrovna automobil používáme méně často, na krátkých trasách, či jakmile se objeví problémy s autonabíječkou v zimě. I když možná vás překvapí, že autobaterie lépe snáší zimní období než horké léto. Ke startování je však zapotřebí více energie, a tak se právě v zimě častěji projeví, že naše baterie již není v nejlepší kondici. Pravděpodobně kvůli zanedbané údržbě během léta. Právě horké počasí totiž baterii vybíjí a ta je náchylnější k sulfataci.

13.1.2020 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: BMshop.eu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist