Dobít elektromobil za 15 minut je možné, problémem je kabel

Citroën C-Zero, který je určen pro testovací novinářské jízdy, vozí na své zádi nápis: Dobiju se do 15 minut.

V areálu Pražské energetiky ve Vršovicích tento dodavatel energie ve spolupráci s firmou ABB postavil ryhlodobíjecí stanici. V ní je skutečně možné dobít elektromobil na desítky dalších kilometrů ve zmiňovaném čase. A to, jak je letos u slavnostně odhalovaných nových dobíjecích stanic zvykem, zadarmo.

Vypadá to celé velice lákavě, a skoro se člověku chce zajít do autosalonu Citroën a objednat si tento zatím jediný veřejně prodávaný elektromobil i za cenu 739 900 Kč bez DPH. Pomineme-li, že bychom se ho už letos pravděpodobně nedočkali, protože kapacita deseti kusů určených letos pro tuzemský trh je již vyčerpaná a kapacita japonského mitsubishi, který shodný elektromobil pro mateřskou automobilku a také pro Peugeot nestačí, dostaneme se k druhému problému: Pokud přijedeme k nějakému rychlodobíjecímu stojanu, nikdy si nebudeme moci být jisti, zda se k němu dokážeme připojit.Francouzi prosazují něco jiného než Němci
V případě PRE a Citroënu C-Zero bychom se nabili, taktéž budeme úspěšní i chystané rychlodobíjecí stanice v areálu ČEZ. Ten ve své testovací flotile elektromobilů totiž využívá flotilu Peugeotu iON, což je sourozenec Citroënu. Ze stanice s kabelovým připojením standardu CHAdeMO ještě budou moci čerpat elektřinu vozy Subaru Stella a Nissan Leaf. Už ne ale i u nás jezdící elektromobily Smart.

„Problém je v tom, že není v rámci určen standard pro zásuvku a zástrčku pro rychlé dobíjení elektromobilů,“ vysvětluje Jan Pauček vedoucí sekce Rozvoj prodeje Pražské energetiky.

na to, jaké jsou jiné možnosti dobíjení a jak to celé funguje, se podívejte na auto.aktualne.cz

ve spolupráci s aktualne.cz

23.6.2011 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist