Crash test systému HANS odhaluje velký rozdíl v bezpečnosti s ním a bez něj

Systém HANS podpírající krční páteř při nehodě je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků posledních let. Ze srovnání crash testů s ním a bez něj běhá mráz po zádech.

Zádržný systém HANS (zkratka pro Head And Neck Support – volně přeloženo jako „podpora hlavy a krku“) je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků na poli motorsportu, který za posledních několik let vznikl. Nakolik je důležitý ukazuje tohle srovnání, při kterém byl proveden crash test na figuríně se systémem a bez něj.


Systém sestává z ramenní konsturkce, která se připevňuje poutky k helmě, a jeho primárním cílem je snížit poškození krční páteře, která je při nehodě extrémně namáhaná setrvačností hlavy. Síly vyvíjené na krční páteř navíc umocňuje hmotnost přilby. Video níže pod článkem ukazuje hezké srovnání z praxe, kdy i při banální nehodě v rallye běhá z pohybu hlavy pilota bez systému HANS mráz po zádech.

10.4.2014 7:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist