Co ještě možná nevíte o pneumatikách

Pneumatika je to jediné, co nás drží na silnici.

Přesto mnozí řidiči porušují i ty nejelementárnější pravidla, jak se k pneumatikám chovat, jaké používat a jak se o ně starat. Společně s výrobcem pneumatik Continental jsme proto připravili sérii článků, které vám mají pomoci při rozhodování, které pneumatiky vybrat, a zároveň vám doporučit, jak o ně pečovat.

Mnoho lidí se snaží na pneumatikách ušetřit a přitom zapomínají, že pro jejich automobil je vhodný jen některý typ pneumatiky. Jenže až někdo nedobrzdí krizovou situaci, je už na výběr toho správného obutí pozdě… Například v článku Nové pláště, anebo protektory? se dočtete, o kolik horší může být výsledek brzdné dráhy mezi kvalitní značkovou pneumatikou a levným protektorem.

Stejně tak se nevyplácí šetřit tím, že v zimě jezdíte na letních pláštích nebo se to v létě nějak snažíte přežít na zimních. Letní a zimní pneumatiky jsou natolik rozdílné konstrukce, že se absolutně nehodí do druhého období. Více se dočtete v článku Proč používat dvě sady pneumatik.

Řidiči a majitelé aut také často zanedbávají správnou údržbu pneumatik a zejména jejich skladování. Věděli jste například, že nesprávný tlak v pneumatikách nejen zhoršuje jízdní vlastnosti, ale snižuje i životnost pneumatik? Více se dočtete v článku Jak často kontrolovat tlak pneumatik. A samotné skladování sezónních pneumatik vyžaduje samostatný článek Jak skladovat pneumatiky.

Jak se správně starat o pneumatiky, aby vydržely co nejdéle, se dozvíte v článku Jak prodloužit životnost pneumatik.

Nevíte, kdo se v těch číslech a písmenech na pneumatikách má vyznat? Ačkoli vypadá označení pneumatiky složitě, vlastně je to jednoznačné. Pomůže vám také náš článek Co nám říká označení pneumatik, abyste správně vybrali a nejezdili zbytečně na supersportovních gumách s městským dieselovým hatchbackem…

Plno lidí se také ptá, kdy je vhodná doba na výměnu pneumatik a zda mají kola vyměnit sami nebo svěřit práci odbornému servisu. Toto téma jsme rozebrali v článku Jak a kdy vyměňovat pneumatiky.

Defekt pneumatiky je věc nepříjemná, ale stává se. Pokud nevíte, co dělat, rozhodně si přečtěte článek Co dělat při defektu. Výrobci pneumatik už ale myslí i na tohle a vyvinuli pneumatiku se zesílenými bočnicemi. Více o její funkci a konstrukci se dočtete v článku Pneumatiky, které nezastaví ani defekt.

Partnerem rubriky je Continental – pneumatiky s německou technologií.

3.5.2010 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist