Chcete být nejrychlejším řidičem na světě? Teď máte šanci. Musíte ale prokázat, že zvládnete rychlost přes 1200 km/h a také potřebujete 336 milionů

Projekt nejrychlejšího auta planety přerušila pandemie, teď se ale zase věci daly do pohybu. K rekordnímu pokusu by mělo dojít v roce 2025 a vy můžete být u toho. Doslova! Aktuálně se hledá odvážlivec, který by raketový stroj Bloodhound LSR řídil. Kromě jiných drobností typu fyzické odolnosti musí také přihodit nějakou tu korunu do rozpočtu. Takže pokud máte na účtu 336 milionů, tohle je vaše šance.
bloodhound-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Tiskový servis Bloodhound LSR

Start projektu Bloodhound LSR se datuje už do roku 2008, kdy vznikla myšlenka pokořit pěkně letitý a stále platný rychlostní rekord v kategorii automobilů pohybujících se po zemi. Ten v roce 1997 stanovil vůz Thrust SSC, když se rozjel na 1228 km/h. Bloodhound má ambice překonat nejen tuhle metu, ale chce být zároveň prvním automobilem, který pojede rychlostí více než tisíc mil v hodině. To znamená rychlost za hranicích 1600 km/h.

Jenže vývoj takového vozidla se ukázal jako velmi náročný, a přestože bylo dosaženo zajímavých výsledků, nakonec se vše zadrhlo a poslední kapkou byla pandemie koronaviru, která projekt přerušila. Teď se ale věci zase dávají do pohybu a hovoří se o rekordním pokusu v roce 2025. Navíc u toho může být kdokoliv z vás.

Fyzická i finanční zdatnost

„U toho“ neznamená, že budete postávat někde na kraji pouště a zpovzdálí sledovat, co se děje, ale budete sedět přímo v kokpitu tohoto pekelného stroje. Nedávno totiž odstartovalo něco jako náborová kampaň, která hledá řidiče. Informace o tom byly zveřejněny přímo na oficiálních stránkách Bloodhoundu.

Adepti musí samozřejmě splnit určitá kritéria, především pak musí zvládnout fungovat v rychlostech nad 1200 km/h. Jenže je zde ještě jedna podmínka, která patrně bude mít největší váhu, protože všechno ostatní bude možné pod dohledem Andyho Greena, který je aktuálním držitelem rychlostního rekordu, nacvičit. A to jsou peníze.

Kdo chce usednout za volant Bloodhoundu LSR, ten musí mít k dispozici dvanáct milionů liber, což je nějakých 336 milionů korun potřebných pro rozhýbání celého projektu. V rámci náborové kampaně hledající movitého řidiče teď podniká Bloodhound roadshow po Británii, aby se celý projekt zviditelnil. Dáte si říci?

Bezemisní záležitost

Projekt Bloodhound LSR aktuálně dostal nový rozměr, který by mohl přitáhnout v dnešní době více sponzorů. Novým cílem je totiž pokořit nejen stávající rekord, ale udělat to bezemisním způsobem. Technika tak má projít určitými změnami. Základní proudový motor EJ200 by měl nově spalovat syntetické palivo a vůz dostane ještě druhý raketový motor.

V jeho případě se počítalo s tím, že roli palivového čerpadla bude plnit pětilitrový kompresorem plněný osmiválec Jaguar, protože britská značka původně patřila mezi partnery, jenže teď nastal čas na změnu. Cílem je, aby byl spalovací motor nahrazen elektromotorem. Samotný raketový motor pracuje se směsí peroxidu vodíku a ta se při akci rozkládá na páru a kyslík. Vůz se má obejít bez fosilních paliv a být v podstatě ekologickým, protože emise nebude produkovat ani palivové čerpadlo.

Bloodhound LSR už je docela dobře rozjetý projekt. V roce 2019 totiž proběhlo několik reálných testů a auto postupně zrychlovalo. Nakonec se podařilo pokořit metu 1000 km/h, když se tento stroj v listopadu 2019 rozjel na 1010 km/h. Takže jestli máte dostatečný kapitál, je na co navazovat. Mimochodem, už se tahle zpráva dostala k Elonu Muskovi? Spojení rakety a elektrického pohonu palivového čerpadla by se mu mohlo zamlouvat. A s penězi patrně nemá problém.

4.12.2023 7:00| autor: Lukáš Dittrich | zdroj: Bloodhound LSR

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist