Ceny CNG mírně rostou. Kde načerpáte stlačený zemní plyn nejlevněji?

Ceny stlačeného zemního plynu (CNG) v posledních třech měsících mírně vzrostly, za kilogram odběratelé zaplatili na začátku září v průměru 25,45 Kč. Zajímavostí je, že v Praze jsou ceny nižší než ve zbytku republiky, kilogram CNG zde v průměru vyjde na 24,90 Kč. Ve srovnání s benzínem a naftou je však CNG stále výrazně levnější.
titulka-50-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: Škoda

26Ceny CNG od konce května do začátku září mírně vzrostly, celý trh v tomto období zdražil v průměru o 0,23 Kč. „Průměrná cena CNG byla na začátku září 25,45 Kč za kilogram včetně DPH a stále mírně roste. Průměrná cena v Praze pak byla o něco nižší než průměr trhu, a to 24,90 Kč s DPH,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám kromě tankovacích karet poskytuje i karty na nákup CNG.

Podnikatelé a firmy, které využívají vozy na CNG, mohou čerpat stlačený zemní plyn dlouhodobě levněji, než je průměrná cena na trhu. S využitím některých karet pro odběr CNG lze totiž získat 2korunovou slevu na každý kilogram. „Firmy a podnikatelé sdružení v naší nákupní alianci tankují v celé síti innogy za ceny v rozpětí od 23,50 do 24,50 Kč. Průměrná cena za kilogram je pak 24,19 Kč, což je více než korunu pod průměrem trhu,“ dodává Damir Durakovič.

I přes mírné zdražení je však stále úspora na palivu CNG velmi výrazná. Ve srovnání s cenou tradičních ropných paliv lze díky CNG uspořit skoro polovinu nákladů. Cenová výhoda není na plnicí stanici zřetelná na první pohled, protože se standardně uvádí cena za kilogram. Pro správné porovnání je však relevantní cena za metr krychlový, protože to je množství energeticky srovnatelné s litrem běžného paliva. Pokud bychom aktuální cenu za kilogram CNG přepočetli na metr krychlový, dostáváme se na 18,18 Kč/m3 CNG.


Nepřehlédněte!
Levný benzin ani levná nafta se nemusejí vyplatit. Na co si dát pozor při tankování paliva?

Litr nafty přitom v srpnu podle dat Českého statistického úřadu stál 32,21 Kč a litr Naturalu 95 pak 33,06 Kč. „CNG je cenově výhodný především díky daňovému zvýhodnění. I když se spotřební daň na CNG začátkem letošního roku zvedla na dvojnásobek, její výše činí jen asi 1,44 Kč/m3. U benzínu přitom zaplatíme státu za každý litr 12,84 Kč a u nafty 10,95 Kč,“ vysvětluje Damir Durakovič.

Od května do začátku září se rovněž o sedm míst rozrostla síť stanic, na nichž lze CNG čerpat. Nově mají řidiči možnost natankovat stlačený zemní plyn v Blansku, Děčíně, Milíně, Poděbradech, Prachaticích, Toužimi a Ústí nad Orlicí. Aktuální počet plnicích stanic v České republice se tak vyšplhal na číslo 172.

26.9.2018 12:00| autor: Autoweb.cz | zdroj: Axigon

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist