beran-vyrazeni-vozidla-z-registru-vozidel-po-1-1-2015-cast-ii.jpg

Beran: Vyřazení vozidla z registru vozidel po 1. 1. 2015 (část II.)

kupní smlouva na motorku

V souvislosti se změnou právní úpravy týkající se vedení registru vozidel od 1. 1. 2015 se opět podíváme na to, jakým způsobem je možné od 1. 1. 2015 vyřadit vozidlo z registru vozidel.

Diskuze

9 komentářů

    JaMiskater

    Pořád nějak nechápu, co se pak tedy stane, pokud člověk automobil nedohlásí… Zanikne v registru, OK. Ale co samotný vůz?
    Samozřejmě nesmí na silnici…, ale nikdo se po něm nebude shánět? Takže vlastně kdo koupil automobil do konce roku 2014 a nechal ho v odhlášce, ho může v klidu rozebrat na díly a rozprodat bez toho aby řešil nějakou likvidaci?
    Takže kdo koupil auto na díly, nechal a nechá ho v odhlášce, nemusí nic řešit a může si s nim dělat co chce, jen ne ho mít na veřejné komunikaci ani s nim jezdit? To je docela výhra 🙂

    mzxy

    Bohužel novela zpřísňuje zápis zániku silničního (nemotorového) vozidla, tedy především přípojných vozidel. Zákon sice nutně nevyžaduje předložení potvrzení o převzetí „autovraku“, vydaného oprávnšným subjektem u „nemotorového“ vozidla, ale vyžaduje DOKLAD potvrzující zničení vozidla.
    Otázkou je, jaký konkrétní doklad má příslušný úřad vyžadovat. Mohlo by to být např. potvrzení pojišťovny, policie nebo hasičů, podle mého názoru i doklad o tom že bylo přípojné vozidlo předáno do obyčejného kovošrotu. Teoreticky i výpověd sousedů potbvrzující zničení vozíku napříkald jeho rozřezáním a odevzdáním do kovošrotu, nebo přímo potvrzení nějakého „kovošrotu“.
    Obávám se, že se to opět zvrhne a přístup různých úřad bude různý, někde budou v souladu se zákonem striktně vyžadovat hodnověrný doklad, jinde budou „brát“ cokoliv, klidně i čestné prohlášení, a to bez jakékoliv opory v zákoně.
    V minulosti tomu tak bylo a tento stav bude podle mého názoru pokračovat.
    Původní navrhovaná novela zákona počítala s dočasným, dlouhodobým a trvalým vyřazením, pak zákon z PS odnesl pan Stanjura a nechal ho přepracovat bůhví komu.V zákoně se pak objevil pojem „zápis zániku“ a „vyřazení z provozu“. Naši poslanci skutečně tvoří „zákony pro lidi“.

    mzxy

    Nevím zda je to výhra, v každém případě se v ČR najdou i občané, kteří nechápou, co se děje v legislativě. Pokud vyjedou 1.7.2015 na veřejně přístupnou komunikaci slepencem, který bude mít hodnotu „souboru náhradních dílů“, který ztratil technickou způsobilost pro provoz, který bude navíc označen registrační značkou která bude nepaltná, tedy pojedou v podsatět bez registrační zančky, navíc se budou policii prokazovat neplatným osvědčením o registraci, a navíc podle sdělení ČKP povinné ručení auta v polopřevdu bude dnem 1.1.2015 také zaniklé, nebude to výhra ale problém, možná si vykoledují zákaz řízení na 56 měsícůp a další sankce.
    Takže výhra pro někoho, pro jiného problém.
    Pokud půjde o slušné auto v dobrém technickém stavu, bude to spíš PROHRA.

    mzxy

    EU schválila směrnici o nakládání s vozidly s ukončenou životností, naše legislativa jen implementuje tuto směrnici.
    Vozidlo lze samozřejmě bez problémů prodat, pokud se najde kupec, stávající legislativa umožńuje vozidlo bez problémů administrativně „vyexportovat“.
    Ten, kdo je zapsán v RSV jako vlastník vozidla může požádat na úřadu o přidělení a výdej tabulek s exportní značkou, uvede přitom údaje nového vlastnka, kterým je nějaký cizinec. Zákon vyžaduje jen předložená velkého a malého TP a vrácení českých značek, doklad totožnosti a nic víc.Značky jsou 200,-Kč za tabulku + 50 Kč za úkona.Tedy za osobák celkem 450,- Kč.
    Pak si klidně auto rozeberte, pokud se nikdy nikde neobjeví, nikdo na nic nepřijde.

    Alex

    Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Měla jsem automobil, který byl v poloprevodu už před lednem 2015. Automobil byl sice pojízdný, ale měl pár chyb. Můj bratr se ode mě rozhodl vozidlo odkoupit tento tento rok konkrétně na v červnu, ale nestihl ho na sebe přihlásit do konce měsíce. Neochota pracovnice, která ho řádně neinformovala taky pomohla k tomu, že díky novému zákonu je teď vozidlo vyřazeno. Je možné se nějakým způsobem bránit nebo už je vozidlo nenávratně pryc? Dekuji za odpoved

    šárka

    Dobrý den,
    u mě nastala ještě jiná situace…koupila jsem od kamaráda auto, normálně ho užívala, na sebe však nedohlásila…auto se záhy stalo nepojízdné a jeho opravy by stály víc, než ono samo. K 30.6.2015 jsem ho tudíž nedohlásila a vozidlo zaniklo- zdálo by se to být právě jako výhra, jenže teď nevím co dál…co s autem? Stačí odtáhnout do šrotu? Je potřeba někde něco uhradit? Mít nějaký doklad pro úřady? Nerada bych ještě víc něco zanedbala 🙁
    Děkuji za odpověď.

    Darina

    Dobrý den,
    žádám Vás o sdělení důvodu nepřihlášení obytného přívěsu uvedeného v příloze. Dne 17.7.2015 v pátek jsme s manželem navštívili Odbor dopravy ve Strakonicích. Dříve než jsme s manželem a dětmi jeli 620km kvůli přihlášení obytného přívěsu, jsem se informovala u Městského úřadu Břeclav – odbor dopravy, protože je nejblíže, kde tento přívěs přihlásit. Odeslal nás k Vám. Než jsme vyjeli 5x jsem na Váš odbor dopravy volala, 1x jsem posílala datovou zprávu, která byla ještě tentýž den otevřena a pro jistotu jsem zaslala i e-mail se stejným obsahem Odboru dopravy ve Strakonicích. Odpovědi se mi nedostalo. Na přepážce ve Strakonicích jsme byli odmítnuti s tím, že tento obytný přívěs zde nahlásit nelze a že jej musíme nahlásit o 347 km dále v Jeseníku. Kde nikdo z nás nemá trvalý pobyt a ani tam nikdy nežil. Manžel je rezidentem v Rakousku a já také. Je to pro nás cesta dlouhá 484 km. Úřad v Jeseníku nám taktéž sdělil, že protože má manžel sídlo živnosti i pobyt ve Stříteži u Volyně, musíme přívěs nahlásit na příslušném úřadu tj. Městském úřadu Strakonice a odmítl nám přívěs přihlásit.
    Sdělení prosím zašlete do datové schránky, ze které bylo odesláno. Již nemohu znovu přijet. Včera jsem byla letecky transportována se srdečním záchvatem do Nemocnice Mistelbach v Rakousku.
    S pozdravem
    xxxxx

    Radek

    Dobrý den, potřebuji radu jak ,,legálně ,, mít na zahradě auto pro děcka. Kamarád mi nabídl Tranzita a já nějak netuším jak to udělat bez likvidace…Představa byla, že se prostě a jednoduše převede na mě, odhlásí z registru a pojištění a až to děcka přestane bavit tak šrot…a realita…odhlášení možné jen ve spojení se sešrotováním? Díky za nápady

    Olina

    Mám problém.V dědickém řízení jsem v dobrém úmyslu přijala dědický dar auto.To matka která je dnes po smrti,někomu v dobré vůli darovala bez smlouvy a jakéhokoliv dokladu přibližně před 20 lety.Já jsem ho dnes chtěla vymazat z registru vozidel,ale paní na dopravním inspektorátu dnes řekla,že v mém trvalém bydlišti nic nevyřídím,jsem z Jihočeského kraje musím na okres kam ona spadala svou adresou trvalého bydliště.Před rokem a půl se odstěhovala do Znojemského Kraje.Zjistila pouze to,že auto o kterém nic nevím,je hlášeno v registru vozidel,neprošlo technickou kontrolou,to mi prý nemůže říct kdy,že to tam nevyčte a dále,že se na to neplatí povinné ručení a to samé že neví jak dlouho.Takže teď nevím jak mám vůbec postupovat a mám strach,abych nemusela platit kdoví za jak dlouho nějaké horentní sumy za povinné pojištění vozu.Nejlepší na tom je,že jsem nikdy nevlastnila řidičák a teď bych měla platit za to,že se po silnici projdu tak akorát pěšky.Poraďte co mám dělat?

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist