Zastavení na parkovišti s parkovacím kotoučem

Dobrý den,
vše začalo potřebou vybrat z bankomatu, u kterého bylo plné parkoviště. Zastavil jsem za rohem na poloprázdném parkovišti označeném značkou IP 13b – Parkoviště s parkovacím kotoučem.
Samozřejmě, parkovací kotouč jsem neměl, a ani město nenabídlo zdarma k zapůjčení parkovací kotouče poblíž dopravní značky. Předpokládal jsem, že zastavení na „vyhrazeném parkovišti“ do 3 minut je v pohodě. Vrátil jsem se za chvilku k autu (neměřil jsem čas), a lísteček od MP za oknem. Na lístečku nebyl čas zahájení parkování (náhrada kotouče), ale úhledně napsán přestupek, a rychle naškrábán datum a má SPZ (frajer si je předepsal, aby rychle zmizel), a dále oznámení o projednání za hodinu na služebně MP. Rozhlížím se, nikoho nevidím (prázdné parkoviště), vedro, malé dítě vedle mě, manželka na mě čeká o pár kilometrů dál. Rozhodl jsem se věc ignorovat a odjel jsem svou cestou. Nyní mi přišla „Výzva k zaplacení určené částky“ nebo k udání řidiče – viníka do 15 dnů.

Otázky:
Lze na této značce krátkodobě „zastavit“ na dobu nezbytně nutnou bez park. kotouče?
( Značka IP13b: … řidič musí při začátku „stání“ umístit viditelně kotouč …; Značku asi nelze chápat jako „Vyhrazené parkoviště“ pro řidiče s park. kotouči.)

Jak správně postupovat k řešení přestupku (mám v tom hokej) ?
Chci se bránit, a zkusit okamžitě podat „žádost o informaci“ k správnímu orgánu o důkazech přestupku, fotografie, videozáznam apod. ve lhůtě ve výzvě, abych mohl potvrdit (vyvrátit) přestupek, a mohl jsem spolehlivě identifikovat („mrtvého“) řidiče, pro zahájení správního řízení o přestupku. Orgán pravděpodobně zahájí správní delikt s provozovatelem vozidla (SPRDEL) – řeší porušení povinnosti udat řidiče – namísto řešení spáchaného přestupku, a neumožní mi, bránit se.

Mám ?
a) zaplatit výzvu
b) udat viníka
c) nedělat nic, zahájí se SPRDEL

Díky za odpovědi,
Petr

Odpověď

Viz článek na toto téma v sekci Právní poradna.

http://www.autoweb.cz/pravo-nevypovidat-a-dosavadni-praxe-od-19-1-2013/

23.9.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist