Výzva k uhrazení určené částky – nezaplacení

Vážený pane doktore,
nejprve chci poděkovat za Váš čas, který věnujete celé problematice dopravního práva. Mnohokrát mi byly Vaše články nápomocny v řešení nenadálých situací.
Nyní k mému dotazu. Dne 29. ledna 2013 (tedy po účinnosti novely zák.č. 361/2000 Sb.) jsem údajně špatně parkoval, konkrétně jsem byl podezřelý ze spáchání přestupku – parkování do 5 m od křižovatky. Jsem si jist, že jsem stál na hranici oněch 5 m, od kraje křižovatky jsem parkoval až jako třetí auto. Navíc lístek od MP Brno byl vypsán v 01:15 ráno, klidná ulice, žádný provoz. Materiální aspekt přestupku by mi úřad jistě neprokázal. Nejprve mě kontaktovala dopisem MP Brno, na tuto výzvu jsem nereagoval. Až nyní koncem září jsem obdržel „výzvu k uhrazení určené částky“ od brněnského magistrátu. V 15 denní lhůtě jsem ji nezaplatil (navrhovali 700,-Kč, což mi přijde moc, vzhledem k tomu že jsem dle mého parkoval v souladu s předpisy). Zajímá mne, jestli mohu nyní po 15 denní výzvě poslat na magistrát dopis s podáním vysvětlení, kde se udám, že jsem skutečně řídil já a nesouhlasím s tvrzením magistrátu že jsem se dopustil přestupku, takto bych se chtěl dostat do klasického přestupkového řízení kde buď: – mi neprokáží materiální aspekt přestupku (na fotografii bude jasně vidět, že jsem stál daleko od kraje křižovatky), nebo – si s něma budu dopisovat, omluvím se pro nemožnost dostavení k osobnímu projednání a do konce ledna 2014 se přestupek promlčí. Další věc, která mne zajímá, pokud by již se mnou zahájili správní řízení o správním deliktu provozovatele vozidla, je možné i v takovém případě promlčet do 1 roku od jednání (tedy od 29. ledna 2013) tento správní delikt? Vím, že správní delikty se nepromlčují (aspoň myslím) v jednoroční lhůtě jako přestupky podle § 20 přestupkového zák.), nicméně v metodice od MD je jasně napsáno, že mají správní orgány přihlížet v zájmu zásady in dubio pro mitius i v případě správního deliktu provozovatele vozidla k jednoroční lhůtě promlčení správního deliktu. Tato metodika je dostupná na tomto odkaze: http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/0AB601EF-B0F5-4880-A3AA-B759E5B22DDC/0/8_2013160OST_5_Priloha_3_8_2013160OST_5_1_Metodika_1238485.pdf Děkuji za Váš čas a případnou radu. S pozdravem, Schaffer.

Odpověď

Po uplynutí té 15tidenní lhůty to magistrát zahájí automaticky proti provozovateli, ale i tam můžete použít materiální aspekt (podmínkou správního deliktu je, že ten podkladový delikt vykazuje znaky přestupku.

21.10.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist