Střídavá jízda

Dobrý den,

zajímal by mne Váš pohled na střídavou jízdu. Jak víme, jedná se pouze o doporučení, právně nic takového nefunguje. Proto mne zarazil docela častý názor:

Pokud jedou za sebou střídavě dvě vozidla a třetí vozidlo v levém pruhu vozidlo druhé dojede, musí nebo nemusí druhé vozidlo opustit tento pruh a umožnit rychlejšímu předjetí? Mnohokrát se mi stalo, že mne takový řidič místo, aby se zařadil, „vyškolil“ brzděním, že má údajně právo v levém pruhu jet.

Navazuji na video s policistou, který školí ostatní řidiče právě v levém pruhu, že se na daném místě rychleji jet nesmí. Někteří lidé obhajují tyto policisty, že využívají střídavé jízdy (logicky bych ji uplatňoval při hustém provozu, ne, když jedou 2 auta/km). Přikláněl bych se k názoru, že správné je jen a pouze jet v pravém pruhu, což je dané zákonem a tudíž i nadřazené značně střídavá jízda.

Další věc by mne zajímala, zdali může vůbec policista tvrdit, že jede pouze maximální povolenou rychlostí a tím před sebe nikoho „zákonně“ nepouští. Je v jeho pravomoci „školit“ nebo dokonce pokutovat někoho podle pocitu, že nedodržuje předpisy?

Je to docela nepříjemné téma a připadá mi, že každý se řídí pravidly svými, ať už to jsou policisté anebo ostatní řidiči, kteří si svou logikou odvozují zákon a pak ho špatně aplikují v praxi.

Odpověď

Nemá právo jet v levém, pokud nepředjíždí. Možnost využití levého pruhu je zákonem jasně omezena a ta „sranda-značka“ na tom nic nezmění.

 

Policista, ani nikdo jiný, nemůže takto argumentovat. Policista nemá nikde v zákoně oprávnění mne tímto způsobem omezit jet rychleji. Může mne zastavit zákonem předepsaným způsobem, ale „překážet“ v levém pruhu nemůže jako každý jiný. Levý pruh se smí použít jen pro předjíždění. Co se policistů v daném případě týče, chovají se stejně nesprávně jako řada řidičů, jen si myslí, že si to z titulu své funkce mohou dovolit.

26.11.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist