střet cyklista x auto na přechodu

Dobrý den, situace – silnice s více pruhy a středovým ostrůvkem. Cyklistka vjela na přechod v situaci, kdy auta v pruzích stála a z ostrůvku uprostřed přejížděla paní na kole. Cyklistka se proti ní vydala také na kole-nesesedla. Auta dávala přednost, paní to stihla , ve vzdálenějším pruhu projel řidič, který druhou cyklistku smetl. Magistrát rozhodl jednoznačně – vina cyklistky a tedy se předpokládá, že pojišťovna bude vymáhat proplacení škody, řidič měl havarijní pojištění. Všude čtu, že zavinění je jednoznačné – cyklista na přechodu. Zajímalo by mě, zda měl onen řidič, který cyklistku smetl, povinnost zastavit, když ostatní pruhy stály. Odpovědi na tuto otázku se liší. Je možné z této situace vyzískat určení zavinění na obou stranách a vyhnout se tak vymáhání škody od pojišťovny? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Ta povinnost stát před přechodem, když stojí ostatní, se vztahuje jen na vozidla jedoucí v témže směru. Pokud tedy stojí jen protisměr, povinnost zastavit před přechodem není.

Jinak ta povinnost (§5, odst. 1, písm. h) zákona č. 361/2000 Sb. nerozlišuje důvod zastavení, nicméně to nezastavení nebylo příčinou nehody. Příčinou bylo porušení povinnosti cyklistky. Správní úřad tedy dle mého názoru rozhodnul správně.

26.12.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist