řidiči v mnoha částech prahy bezohledně

Dobrý den, řidiči v mnoha částech Prahy bezohledně parkují v druhé řadě, jejich auta nelze v tomto ročním období odtlačit, a omezují tak slušné řidiče…par. 25 odst. 4. silničního zákona říká, že „řidič nesmí znemožnit ostatním řidičům vyjetí z řady stojících vozidel“. Rád bych se zeptal,zdali je výše uvedený par. porušován až ve chvíli, kdy chce nějaký řidič se svým vozidlem bezprostředně vyjet a vozidlo v druhé řadě mu překáží, nebo je tento paragraf porušován už při samotném stání v druhé řadě, aniž by byl prokázán úmysl, že chtěl správně parkující řidič vyjet? Pokud platí druhá varianta,lze pravd. po Městské policii vyžadovat „preventivní“ hromadné odtahy vozidel v druhých řadách, protože tvoří překážku provozu na pozemních komunikacích (jsou neoprávněně ponechána na pozemní komunikaci). Velmi děkuji za odpověď. T.A.

Odpověď

Parkovat ve druhé řadě smí jen v zákoně uvedená vozidla:

§ 25
 
    (1) Řidič smí zastavit a stát jen
 
a) vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo,
 
b) v jedné řadě a rovnoběžně s okrajem pozemní komunikace; nedojde-li k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, smí v obci řidič vozidla o celkové hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg zastavit a stát kolmo, popřípadě šikmo k okraji pozemní komunikace nebo zastavit v druhé řadě.
 
    (2) Ve druhé řadě smí při výkonu taxislužby zastavit řidič taxislužby, je však povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích.

Odtahu by tedy v daném případě nemělo nic bránit.

19.12.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist