Prosím,existuje ve vyhlášce nějaký paragraf, který

Prosím,existuje ve vyhlášce nějaký paragraf, který říká, že řidič, který předjíždí vozidla jedoucí před ním, nesmí tyto ohrozit,a musí jet přiměřeně stavu vozovky,aby mohl na případnou vzniklou situaci reagovat.Můžete mi, prosím, číslo vyhlášky a paragrafu poslat s výkladem?Může řidič předjíždět vozidlo, které ma zapnutý blinkr a odbočuje vlevo na místo ležící mimo vozovku?Děkuji a přeji příjemný den.

Odpověď

Uvedenou otázku řeší §17 odst. 5 silničního zákona (č. 361/2000 Sb.) takto: Řidič nesmí předjíždět a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí, b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet, c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích, d) na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním, e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy, f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí 1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1, 2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku, 3. na hlavní pozemní komunikaci, 4. na křižovatce s řízeným provozem. g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.

5.2.2006 9:34

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist