Přejíždění z levého jízdního pruhu do pravého jízdního pruhu v obci

Dobrý den, pane doktore,

V § 12 odst. 2 zákona o provozu na pozemních komunikacích se píše mimo jiné také toto:

Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě.

Prosím Vás, zajímá mě tato věc, která s tím asi trochu souvisí:

Když jedu s osobním automobilem rychlostí 50 km/h v levém jízdním pruhu v obci, kde je nejvyšší dovolená rychlost 50 km/h a jsou tam dva jízdní pruhy v jednom směru jízdy, běžně se mi stává, že v zrcátku vidím, jak se ke mně zezadu v levém jízdním pruhu přibližuje jiné vozidlo, které tedy překračuje nejvyšší dovolenou rychlost.

Jak se mám správně zachovat, když v pravém jízdním pruhu budou vozidla na sebe „nalepena“, takže se mezi ně nevejdu, a zároveň ale nesmím v tom levém jízdním pruhu překročit nejvyšší dovolenou rychlost 50 km/h?

Děkuji za odpověd‘.

Honza

Odpověď

Zákon říká „co nejdříve“, takže dokud to nejde (v pravém je plno), tak se stáhnout nemusíte. Jakmile to ale půjde, měl byste se stáhnout.

25.2.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist