Předjíždění s omezením a návratem na plné:

Dobrý den pane doktore, mohu poprosit o pomoc (mimo sdělení, že jsem blázen), či radu, pokud je možná?
V lednu 2014 jsem dost unáhleně odmítnul pokutu tisíc Kč za nesprávné předjíždení (v tu chvíli se mi zdálo, že se tolik nestalo), teď mi ve správním hrozí 1 +7 tKč +6 měsícu zákaz ř.
Chtěl jsem předjet kolonu cca 7 vozidel (v čele pomalujedoucí nákladák) na cca 1 km dloluhém, rovném úseku obchvatu města, celý beze značek, s prerušovanou čárou končící asi 250 m před jeho koncem, kde pokračuje kousek 4 proudovky. Ideální počasí, kvalitní povrch bez závad (šíre 2x 3,5m s asfaltovou krajnicí, šíře mezi svodidly 11,25m -toto jsem doložil mým měřením na místě, vč. fotek a mapky úseku). Do spisu jsem uvedl, že jsem jednal soustreděn na řízení, vědom si svých schopností a stavu vozidla (ve kterém jsem jel sám) i stavu vozovky a počasí. Dále jsem uvedl, že stejně uváženě jsem manévr asi v jeho polovině okamžitě ukončil, jakmile jsem v dáli, ještě na 4 proudovce zahlédnul světla protijedoucího vozidla, a manévr ukončil ješte než se budeme míjet, abych nikoho neohrozil či neomezil. Po blinkru jsem se zařadil do kolony v místě nejdelší (cca 30m) mezery, bohužel práve před policejní vozidlo, se třemi policisty.
Nebyla mi změřena rychlost, pořízena fotodokumentace ani zajišteni další svědci.
Byl jsem obvinen z přestupku dle §125c odst. 1 písm. f) bod 7 porušením §17 odst. 3, §17 odst. 5 písm. b) a §17 odst. 5 písm c).
Dotazy:
1. Mohu, díky řešení ve spr. řízení, dostat zákaz řízení za jednotlivý prestupek? Mám čisté bodové konto, tedy nebyly mi žádné body strženy. K tíži mi ale byl přičten roční zákaz řízení, který mi vypršel 5.9.2013 ( v prubehu 43 mesícu 4x §125C/ 1f 4 +f3 361/ 2000Sb. a 3x §22/ 1l +f3 +f4 200/ 190 Sb.).
2. Mohu být obviněn z dalších či jiných přestupků než dle zápisu z místa, který jsem rozporoval (mám nafoceno)? Zde jsem obviněn z přestupku dle §125 odst. 1 písm. k, porušením povinností dle §17 ods. 3 a 5 písm. B, c z.c. 361/ 2000Sb.
3. Je tak fatální ukončit predjíždění (zahájené v přesvedčení, že jej budu moci dokoncit, navíc na přehledném úseku, kde pokud by ostatní jeli dle předpisu vpravo, při pravém okraji je prostor pro průjezd třech vozidel) již na začátku plné čáry ( tvrdí policisté, nakreslili i plánek, nevím ale jak to tak mohou přesne dosvědčit, když při zařazení před ně jsem jim svým vozidlem zakryl výhled na středovou čáru)? Já jsem přesvědčen, že jsem se zaradil ješte na přerušované čáře.
4. Mohu rozporovat závěr, že z uhnutí protijedoucího řidice automaticky vyplývá, že se cítil omezen? Mohl uhýbat z mnoha jiných přícin, a mimo policistů nejsou další svědci.
5. Muže být úhybný manévr řidice policejního vozidla považován za účelový v důsledku střetu zájmu? Mohl tak totiž i podvědomě učinit, vědom si toho, že následně může zapnout majáky a má další splněný pracovní úkol. Pokud by tak neučinil, nebylo by co vyšetřovat.
6. Mohu využít rozporu ve výpovědích policistů, kdy v rozhodnutí je uveden jako řidic jiný z nich, k napadnutí důvěryhodnosti jejich výpovědí (nevím ale, zda se měnily všechny výpovědi nebo jen některé, musel bych nahlédnout do původních výpovědí ve spisu)? Vedoucí přestupkového, podepsaný pod rozhodnutím, totiž na cca 6/10 strany A4 zdůraznuje nezávislost a profesionalitu policistů jako svědků, mne zde apriori označil za lháře, tvrzením „obviněný není povinen vypovídat pravdivě“.
7. Mohu využít chyby na poslední straně spisu, kdy k odevzdání ŘO byl vyzván někdo úplně jiný, a zaplacením (sice pro mne šílené částky) pokuty bych úřadu znemožnil opravu chyby, protože jsem se rozhodnutí podvolil v původním znění? Řízení mne živí, byla by to drahá, ale rychlá výhra.
Pane Berane, omlouvám se, že zde obtěžuji takto dlohým dotazem, ale jakákoli rada je pro mne cenná. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Já bych začal tím, jak je zdůvodněna ta přísnější kvalifikace, za kterou hrozí zákaz řízení. Byl tam zákaz předjíždění?

12.6.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist