Především děkuji za odpověď na můj

Dobrý den,především děkuji za odpověď na můj dotaz z 6.3. ohledně účelně vynaložených nákladů spojených s právním zastoupením.Jak jsem se dočetl v § odst. 2 písm. d) zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, pojištěný má nárok, aby pojistitel za něho nahradil poškozeným uplatněné a prokázané nároky na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s právním zastoupením při uplatňování nároků, v souvislosti se škodou věcnou a škodou, která má povahu ušlého zisku však jen v případě marného uplynutí lhůty podle § 9 odst. 3 nebo neoprávněného odmítnutí nebo neoprávněného krácení pojistného plnění pojistitelem. To je vlastně obsahem vaší odpovědi.Stalo se mi ovšem, že poškozený (došlo pouze ke škodě na majetku) se nechal při jednání s pojišťovnou zastupovat advokátní kanceláří, pojišťovna vše vyřídila bez problémů a v zákonné lhůtě a tedy náklady tohoto zastoupení podle výše zmíněného § za mě jako pojištěného nehradila, avšak poškozený se prostřednictvím zmíněné advokátní kanceláře obrátil ohledně úhrady těchto nákladů přímo na mě.Zajímá mě, zda je takovýto postup v souladu se zákonem a jak se lze případně bránit?

Odpověď

Tady jste otevřel Pandořinu skříňku. Praxe je taková, že tento nárok na náklady právního zastoupení je nárokem, který lze uplatnit přímo proti viníkovi nehody, neboť tyto náklady jsou rovněž považovány za škodu. Na Vaši otázku bych tedy odpověděl, že to možné je. Faktem ale zůstává, že to do značné míry koliduje s celkou právní úpravou hrazení nákladů právního zastoupení, neboť by to znamenalo, že každé náklady právního zastoupení, které vznikly v důsledku porušení povinnosti kohokoli a které nejsou hrazeny např. jako náklady právního zastoupení v civilním řízení dle nařízení 484/2000 Sb., lze uplatnit proti tomu, kdo povinnost porušil. Skutečností ale je, že tak daleko se ani advokáti nepouští, i když by to bylo možné.Jinými slovy, v této otázce panují rozdílné názory, avšak zrovna ve Vámi popisovaném případě se nároky takto uplatňují a úspěšně.

16.3.2006 8:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist