Parkování na soukromém pozemku za chodníkem vs. blokové číštění

Zdravím, chtěl bych Vás požádat o názor na následující situaci: Před bytovým domem máme soukromý pozemek, jehož část je majitelem pozemku vydlážděná a je na ní nalajnováno 6 parkovacích míst. Pak následuje chodník a silnice (obojí už na parcele patřící městu). Není tam žádná dopravní značka, která by dotyčný plácek označovala jako parkoviště, ale na druhou stranu tam není ani žádná cedule, plot nebo závora, takže jde o veřejně přístupnou plochu, kterou v praxi využívá k parkování kdokoli. Při blokovém čištění silnice na ni vždycky rozmístí přenosné značky „zákaz zastavení“ s dodatkovou tabulkou zhruba ve smyslu „včetně přilehlých parkovišť“ (přesnou formulaci už nevím). Dlouhá léta vše fungovalo, jak by člověk čekal, tedy že na dotyčném parkovacím plácku auta při blokovém čištění stála a nikomu to nevadilo. Loni ale nějaký aktivní městský policista naznal, že tato auta porušují při blokovém čištění zákaz zastavení.

Moje první otázka tedy zní: Vztahuje se na výše popsaný „plácek“ dopravní značení, umístěné na silnici? Selský rozum mi říká, že ne, ale magistrát zatím vypadá dost neoblomně (přes mé argumenty už vydali „příkaz“ v rámci řízení o správním deliktu). Našel jsem třeba, že podle § 12 odst. 4 zákona č. 13/1997 Sb. jsou veřejná parkoviště součástmi místních komunikací (pokud nejsou samostatnými místními komunikacemi). Už jsem ale nikde nenašel, co přesně je nebo není „veřejné parkoviště“.

Pak mám ještě jednu doplňující otázku: Ve skutečnosti je totiž situace ještě drobet komplikovanější, protože hranice mezi soukromou a městskou parcelou vede zcela nelogicky (a v terénu nerozpoznatelně) přes ten parkovací plácek, takže po hrubém odkrokování jsem dospěl k závěru, že z oněch 6 parkovacích míst jsou 2 zcela na soukromém pozemku, zatímco zbývající 4 místa tato hranice šikmo protíná a zasahují tak větší či menší částí do obou parcel. Co si tedy myslíte obecně o situaci, kdy hranice mezi soukromým a městským pozemkem je v terénu zcela nerozpoznatelná a probíhá přes něco, co vypadá jako parkovací stání? Chápu, že chudák městský policista nemůže chodit po městě s katastrální mapou a geodetickým vybavením, ale na druhou stranu po občanovi to taky přece nikdo chtít nemůže a podle mě by na to, že je to takhle pitomě, občan doplácet neměl.

Odpověď

Pokud to není místní komunikace, tak tam obec nemůže bez souhlasu vlastníka komunikace dávat značky. Tam, kde se jedná již o neveřejnou část komunikace, nelze bez souhlas vlastníka umisťovat značky a je to problém toho strážníka to poznat.

14.3.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist