odtah vozidla ze soukromého pozemku

Dobrý den pane doktore,
Zaparkoval jsem v Brně v pátek cca 17.30 na doporučení u kamaráda před bytovým domem, který je v sousedství restaurace-baru. Místo bylo označeno ručně namalovanou značkou o  tom, že se jedná o soukromý pozemek a možném odtahu. Usoudil jsem, že je toto místo tzv. vlastnictvím bytových jednotek. Nebylo uvedeno, že je to pro konkrétní vůz či je to majetkem nějaké konkrétní osoby. Spěchali jsme na školení, s tím že auto ráno přeparkuji. Kolem půlnoci jsme se vraceli a na místě mého vozu stálo jiné auto. Kontaktoval jsem policii (M+S), ale o odtahu nic nevěděli, uklidňovali mě, že si vůz někdo „vypůjčil „a určitě ho někde odloží. Vyhlásili jsem pátrání. Cca po 5 minutách bylo nalezeno u soukromé odtahovky na okraji města. Odtah byl proveden cca kolem 19.30 Dle policie byla odtahovka nonstop a tak jsem se tam rozjel. Majitel mi odmítl auto vydat, že až v úřední dny. Znovu jsem se rozjel v sobotu dopoledne , ale opět jsem by odmítnut. Když jsem se ale zmínil, že jsem se informoval na kriminálce, tak byl majitel odtahovky najednou ochotný auto vydat, s tím že nemusím nic platit, ( jinak by mě to nechal určitě i zaplatit ) a na dotaz jestli má nařízení policie o odtahu mi sdělil, že samozřejmě,že nejsou blázni a že mají vše vyfotografováno. Při předání mi ukazovali pouze fotografie a pověření policie nikoli. Chtěl podepsat předávací protokol, což jsem odmítl, neboť jsem jim vůz nedal ( byl mi jimi zcizen ). Volal jsem opět polici žádal jsem o převzetí vozu policií a následné předání do mých rukou. Policie po příjezdu konstatovala, že se jedná o známou firmu, která se jen přejmenovala a podobné praktiky stále užívá. Ale i přesto jsem nakonec musel poskytnout své osobní údaje, aby mi byl vůz předán a ty byly nezákonně poskytnuty odtahovou majiteli pozemku, člověku, který mi auto nechal odtáhnout.( prý na doporučení policie ) Díky těmto informacím, mě žaluje o úhradu odtahu. Cena odtahu je 3600,- Kč !!!!+ příslušenství . Podotýkám, že bych také mohl uplatňovat náhradu za zmařené školení a cestu. Odtah z  centra za město cca 9 km, ceny městských odtahů ve městě jsou následující :
-http://www.brno.cz/brno-aktualne/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/a/ceny-za-nucene-odtahy-vozidel/
Dle mého názoru došlo k několika pochybením. Odtahovka nesmí odtáhnout vozidlo ze soukromého pozemku bez vědomí jeho majitele .
….Jak jsem našel na netu: …“Je to podobné, jako byste si nechali od zámečníka otevřít cizí byt a pak ho vykradli,“ připodobňuje tuto situaci advokát Tomáš Pelikán“ …..
Cena odtahu neodpovídá nákladů, spíše je to velmi dobrý a podporovaný business . Policie neměla co doporučovat a navrhovat odtahovku. Policie dle mého názoru měla můj vůz převzít a následně mi ho předat. A taktéž došlo k porušení zákona o ochraně osobních údajů, kdy odtahovka poslala informace o mé osobě. Dle mého názoru se v tomto případě nejedná o občanskoprávní spor, ale o spor trestněprávní.
Prosím pane doktore o Váš náhled
Děkuji

Odpověď

Já bych začal tam, jestli byl odtah oprávněný. Bylo to tedy tak, že se nejednalo o veřejnou pozemní komunikaci, ale o soukromý pozemek?

2.10.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist