Odkud, prosím, dovozujete, že ten, kdo

Vážený pane doktore,odkud, prosím, dovozujete, že ten, kdo vyzvedává automobil z parkoviště nucených odtahů, jedná za a na účet vlastníka automobilu, a je tudíž místo vlastníka povinen hradit odtah + střežení?Dohodl jsem se nedávno s bratrem, že mi na víkend půjčí jeho automobil. Ten ovšem nestál na místě, které mi bratr sdělil, byl odtažen, takže jsem ho musel nejprve vyzvednout. Jak tušíte, vydání vozu mi bylo odmítnuto, ač pro placení nebyl žádný právní důvod a pro vynucování zaplacení pod pohrůžkou nevydání věci rovněž nebyl žádný právní důvod.Skutečně si myslíte, že jsem(1) jednal za a na účet svého bratra,(2) že jsem byl povinen správci parkoviště překládat ke kontrole osvědčení o registraci vozu? (Pro jistotu jsem dotazem ověřil, zda pracovník parkoviště není policista nebo strážník, nebyl.)Děkuji.

Odpověď

Abychom to zjednodušili:S vozidlem je oprávněn nakládat jen jeho vlastník nebo ten, kdo k tomu má od vlastníka pověření (jedno jakého druhu). To plyne obecně z občanského zákoníku. No a správně by tedy vozidlo měli vydat jen tomu, kdo je osobou shora uvedenou. Tečka. Jestli to dělají nebo ne, je věc jiná, riskují pak postih nebo žaloby na náhradu škody.

16.11.2009 4:33

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist