Nulová tolerance alkoholu

Vážený pane doktore, všude se uvádí, že u nás platí nulová tolerance alkoholu. Je to opravdu tak? Podle zákona č. 361/2000 řidič nesmí řídit vozidlo nebo jet na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky, kdy by mohl být ještě pod jejich vlivem. Podle odborných studií (informace de dají bajít třeba na http://www.socr.cz/file/2014/bezprostredni-vliv-nizkych-davek-alkoholu-na-lidske-chovani.pdf) nízké koncentrace alkoholu v krvi (do 0,5-0,8‰) žádný vliv na chování člověka a ani nehodovost nemají. Pokud nízká koncentrace alkoholu žádný vliv nemá, nemůže se řidič ani pod vlivem alkoholického nápoje nacházet (nelze být pod něčím, co neexistuje). Neměla by policie při nízkých koncentracích alkoholu v krvi podobně jako v případě materiálního zavinění prokazovat, že řidič opravdu pod vlivem alkoholického nápoje byl? Je nulová tolerance hladiny alkoholu uzákoněna i v jiných právních předpisech?

Moje otázka je možná trochu naivní. Stanovisko právníka by mě ale opravdu zajímalo.

Děkuji.

JB

Odpověď

Co vím, tak moderní analyzátory vyhodnotí jako nulu hodnotu do 0,24 promile. Cokoliv nad to ukážou. Pokud si dokážete toxikologicky obhájit neexistenci vlivu na vědomí, tak by ten argument použít šlo, ale ujišťuji vás, že to policie to rozhodně dělat nebude a takový argument obstojí možná někde na Nejvyšším správním soudu (možná). Já bych na to ale nespoléhal.

25.3.2016 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist