Náhrada škody při krajní nouzi

Dotaz:
Dobrý den! Uvažujme úzkou silnici, kde je v rozporu z pravidly zaparkované vozidlo, tak že kolem něj nelze projet. Nicméně přijíždí vozidlo s právem přednosti v jízdě, přičemž se objektivně jedná o krajní nouzi, kdy není čas řešit odtah. 1) Může si vozidlo s předností v jízdě prorazit cestu, tak že to odstavené poškodí? 2) Pokud ano, má jeho provozovatel nárok na náhradu škody? Ať už z pojistky auta kterým bylo poškozeno či své havarijní (má-li jí) nebo je to jeho problém, že stál kde nemá? 3) Jak by se postupovalo, ve stejné situaci, avšak poškozené auto by stálo v souladu s předpisy. Např, na cestě, kde je vyznačené podélné parkování, ale do místa průjezdu částečně zasahuje nějaká překážka?
Odpověď:
ad 1) V krajní nouzi by to teoreticky možné bylo, ale takové podmínky budou splněny jen zřídka. ad 2) Náhradu škody ne. Z havarijního pojištění to standardně možné bude. ad 3) Je jedno, jak parkuje, i tady by to mohla být krajní nouze, nicméně ty podmínky se splní málokdy.

Zde bych rád reagoval na bod 3) Jestli tomu dobře rozumím, tak i když budu parkovat na parkovišti, nic neporuším, ale nebudu mít uzavřeno havarijní pojištění svého auta, tak nebudu mít nárok na náhradu škody za kterou nemůžu? Jinak tou krajní nouzi jsem měl namysli například jedoucí sanitku, která jede k člověku s infarktem a kde je každá vteřina drahá? Nebo hasiče, jedoucí k požáru, kde jsou ohrožení lidé na životech.

Odpověď

Máte, ovšem ne proti hasičům, ale proti tomu, v jehož prospěch bylo takto jednáno.

10.9.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist