Měl bych následující dotaz. v březnu

Dobrý den, měl bych následující dotaz. V březnu letošního roku jsem uzavřel s Českou pojišťovnou smlouvu o havarijním pojištění na svůj vůz. Asi dva měsíce na to došlo k pojistné události (odřený lak), za kterou pojišťovna posléze plnila (cca 10 tis. Kč). Automobil jsem v červnu prodal z důvodu vysokých provozních nákladů. Sepsal smlouvu s kupujícím, odhlásil pojistku, dodal potřebné dokumenty. Teď po mě pojišťovna žádá doplacení pojistného do konce pojistného období, tj. do 3/2006, tedy částku (cca 25tis.) za období, kdy již nekryje žádná rizika. Proti mým námitkám (ve smlouvě není nic o tomto uvedeno, je na dobu neurčitou a pojistné období 1 rok je popsáno v zákoně, pouze pro případ, že nedojde k odhlášení) se brání zákonem 37/2004 o poj. smlouvě a §13 odst. 2. Z toho však jasně vyplívá, že pojišťovna má tento nárok pouze v případě, že smlouva zanikne z důvodu pojistné události, což naprosto není tento případ. V pojistné smlouvě s ČP vše směřuje k ukončení pojištění a tedy i placení pojistného ke dni změny majitele vozu a v případě, že není škodná událost se tak i děje. Žádná vyjímka pro případ škodné události však zde zmíněna není a pojišťovna se opírá pouze o tuto formulaci v zákoně. Domnívám se, že nárok má pouze k datu odhlášení pojištění. Je to tak? Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

V daném případě nelze uvedenou otázku rozřešit bez textu pojistných podmínek, které jsou součástí Vaší pojistné smlouvy. Dle ust. §13 odst. 2 zákona o pojistné smlouvě nelze vyloučit, že by bylo sjednáno jednorázové pojistné i v ostatních případech tak, jak tomu dříve bylo v ust. §803 občanského zákoníku. Obecně ust. §13 odst. 2 zákona o pojistné smlouvě umožňuje pojišťovně požadovat jednorázové pojistné, tj. pojistné i po zániku pojištění do konce pojistného období, pouze v případě, kdy jednorázové pojistné bylo sjednáno a současně pouze v případě, kdy se jedná o zánik pojistné smlouvy v důsledku pojistné smlouvy. Poslední souvětí tohoto ustanovení však nevylučuje, že by si pojistník a pojišťovna mohli dohodnout něco jiného, tj. právo pojišťovny na pojistné i po skončení pojištění do konce pojistného období v jiných případech, než které zná výslovně citované ustanovení zákona o pojistné smlouvě. Pro definitivní řešení této otázky je však třeba mít k dispozici pojistné podmínky.

27.9.2005 11:46

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist