Měl bych na vás dotaz. nedávno

Vážený pane doktore,měl bych na Vás dotaz. Nedávno se mi stala dopravní nehoda a chtěl bych se zeptat za co vše měla dopravní policie mi udělit pokutu. Nehoda se stala asi takto. Vracel jsem se v noci (kolem půl třetí ráno) z návštěvy u známých. Silnice vykazovala, že není namrzlá, ale v jedné zatáčce jsem dostal smyk a místo toho, abych zatočil, auto se stalo neovladatelným a já skončil asi v metrovém přikopě u silnice. Tato zátáčka je pravotočivá (až 180°) a stáčí se do údolí. V této zatáčce se za normálních podmínek dá jet asi kolem 40 km/h a musí se podřazovat. Vědom si zrádnosti zatáčky jsem zbrzdil a to se mi stalo osudným, jelikož auto dostalo smyk a octl jsem se v příkopě. Ze začátku jsem myslel, že škodou na autě budou jen zničené umělohmotné nárazníky, ale po vytažení jsem zjistil, že se na autě hnula přední poloosa, proto jsem nechal zavolat dopravní policii. Ta přijela na místo a začala vyšetřovat. Popsal jsem situaci, co se stalo a policista začal posléze něco sepisovat. Jeho kolegyně začala s měřením fotografováním. A tam už se mi zdálo něco podivného – začala si totiž fotit koleje u krajnice, které byly vytvořeny vytahováním zničeného automobilu aniž se zeptala, jestli tyto koleje patří mě či nikoli. Na mé upornění začala fotit zbylou stopu na zledovatělé silnici, kterou už předtím rozjezdilo pár automobilů. Její kolega si mě posléze zavolal a vyčetl mi všechno, čeho jsem se prý dopustil – jako nepřízpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky, něco ve stylu vjetí do protisměru (omlouvám se za styl napsaní přestupku, ale zrona u sebe nemám protokol), dále dopravní nehodu a naznačil mi, že by se dalo uvažovat i o mikrospánku. Na mé tvrzení, že jsem žádný mikrospánek neměl mi odvětil, že když ho tam napíšem, tak se tím situace ulehčí, tutíž jsem na jeho radu kývl a od s těmito přestupky sepsal protokol. To by nebylo tak hrozné, ale dostal jsem pokutu 3000 kč, přičemž už dříve projíždějíci strážníci, kteří náhodou kolem místa nehody projížděli, mi nenaměřili žádný alkohol a dnes mám problém s pojišťovnou kvůli mikrospánku. Ještě abych dodal, poté co jsem kamarádovi, který mě přijel vytáhnout, sdělil, co vše jsem spáchal, tak se naštval a šel se klouzat na silnici a jeho zkluzy nebyly zrovna krátké.Moje otázka na Vás zní: Jak vysoká se většínou dává pokuta za takovýto typ nehody (naboural jsem si jen své auto a hlavně na nečekaném náledí, které možná mělo být ošetřeno), co bych měl pro příště dělat (krom přestukové komise), když se mi něco nebude líbit a poslení otázka, jestli měl policista právo sdělit mi takové přestupky. Bohužel dnes je po bitvě každý generál, ale možná že někomu moje otázka pomůže, když se dostane do podobné situace.Děkuji za odpověď.

Odpověď

V daném případě není až tak rozhodné, které všechny přestupky policista vyjmenoval, protože nejpřísněji z nich postižitelný byla existence samotné nehody, kde je sazba až 7 000 Kč. Částka 3 000 Kč se tedy pohybuje pod polovinou a s ohledem na povahu události se jedná o standardní výši pokuty. Co se mikrospánku týče, jeho přiznání určitě nebyl nejvhodnější postup, neboť to může dělat potíže s havarijní pojišťovnou.Na místě však o tolik jiné rozhodnutí asi být nemohlo. Přestupek (nehoda) se stal, pokuta za něj byla proto na místě. Do budoucna bych pouze nesouhlasil s tím mikrospánkem, v ostatních aspektech bych prostor pro změnu rozhodnutí výrazně nevnímal. Svou roli samozřejmě mohla sehrát i případná odpovědnost vlastníka komunikace za závadu ve sjízdnosti. To by se však muselo prokazovat. Pokud by existovaly pochybnosti o tom, že silničáři neudělali dost, je vhodnější pokutu na místě neplatit a řešit celou věc za účasti advokáta ve správním řízení.

22.3.2006 9:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist