Mám Řp vyd. v r.1990 pro

Mám ŘP vyd. v r.1990 pro sk. B a A (do 50ccm), což mě opravňuje řídit os.automobil i s vlekem a motocykl do 50ccm bez omezení max. rychlosti.Dnes jsou ŘP děleny do kategorií 1. os. automobil bez vleku 2. os.automobil s vlekem 3. motocykl do max. rychlosti 45,km/h 4. motocykl do 125ccmMůj dotaz: Co budu mít vyznačeno v ŘP po výměně? Vzláště v případě motocyklu. Vlastním motocykl Simson 50ccm s max. konstrukční rychlostí 60,km/h. Mě-li bych v ŘP vyznačenu možnost 3, mohl bych i nadále řídit motocykl s max. rychlostí 60,km/h? To by přece bylo neoprávněné omezení. Vždyť dnes dle mého nynějšího ŘP takovýto motocykl řídit mohu. Nebo mi bude označena možnost 4. a mohl bych tedy po výměně ŘP řídit motocykl do 125,ccm? U automobilu předpokládám, že by mi měly být vyznačeny obě možnosti, tedy možnost 1. i možnost 2.(tedy jakýkoliv os. automobil do 3500,kg+vlek)Nebo mi bude rozsah mého oprávnění k řízení motorových vozidel i na novém ŘP vyznačen tzv.“POSTARU“, tedy jako v dosavadním ŘP?Za odpověď předem velice děkuji.

Odpověď

Uvedenou otázkou dnes řeší přechodné ustanovení §133 silničního zákona takto:" § 133 Rozsah platnosti dosavadních řidičských oprávnění (2) Řidičská oprávnění udělená na základě předpisů platných po 1. červenci 1964 platí po nabytí účinnosti zákona v tomto rozsahu: a) řidičské oprávnění skupiny A opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupin A, AM a podskupiny A1, b) řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupin B, AM a podskupiny B1 a podskupiny A1 s omezením do 50 cm3, c) řidičské oprávnění skupiny C opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupin AM, B, C, T a podskupin B1, C1 a podskupiny A1 s omezením do 50 cm3, d) řidičské oprávnění skupiny D opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupin AM, B, C, D, T a podskupin B1, C1, D1 a podskupiny A1 s omezením do 50 cm3, e) řidičské oprávnění skupiny E u řidičského oprávnění skupiny B opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupiny B + E , f) řidičské oprávnění skupiny E u řidičského oprávnění skupiny C opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupiny C + E a podskupiny C1 + E, g) řidičské oprávnění skupiny E u řidičského oprávnění skupiny D opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupiny D + E a podskupiny D1 + E, h) řidičské oprávnění skupiny M a A/50 opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičského oprávnění skupiny AM a podskupiny A1 s omezením do 50 cm3, i) řidičské oprávnění skupiny T opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupin T a AM a podskupiny A1 s omezením do 50 cm3. (3) Omezení řidičského oprávnění zapsané v řidičském průkazu na základě předpisů platných před nabytím účinnosti zákona zůstávají v platnosti i po nabytí účinnosti zákona. (4) Průkaz způsobilosti k řízení hnacího vozidla na trolejbusové dráze 41) vydaný před účinností tohoto zákona s řidičským oprávněním skupiny C pozbývá platnosti dnem 31. prosince 2003."

12.1.2006 9:46

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist