Mám několik dotazů ohledně zavinění nehod

Vážený pane doktore, mám několik dotazů ohledně zavinění nehod souběžně jedoucích vozidel. 1) Na dvouproudové silnici řidič v pravém pruhu odbočuje doleva, přičemž se střetne s řidičem v levém pruhu, který jej objížděl/předjížděl (kdyby stál, tak asi objížděl). Mám nepotrvzenou informaci, že je-li vozidlo jedoucí v levém pruhu poškozeno zpředu, je to jeho vina, je-li poškozeno zboku, je to vina toho odbočujícího (tzn. pokud objíždějící/předjíždějící začne ve snaze vyhnout se nehodě brzdit, dělá si medvědí službu). 2) Může mi být na škodu, že se nepodívám do zpětného zrcátka, když jedu v pravém jízdním pruhu při pravém okraji vozovky, odbočuji doprava a při tom sestřelím cyklistu, který jel vpravo ode mne rovně? 3) Na kruhovém objezdu se mně opakovaně stalo, že mě zprava dojel cyklista, aniž bych si toho všiml. Jakmile opadl provoz na hlavní pozemní komunikaci (kruhovém objezdu), rozjel jsem se já i cyklista, přičemž málem došlo ke střetu, protože jsem zatočil „moc“ doprava. Čí by to byla vina? Mám vůbec povinnost se doprava od sebe dívat, když jsem přijel v pravém jízdním pruhu při pravém okraji vozovky (a cyklista mě dojel po krajnici)? Hrálo by při nehodě roli, zda jízdní kolo mělo povinné odrazky?

Odpověď

ad 1) To záleží na situaci, ale viníkem bude ve většině případů ten z pravého pruhu (nesmí mu to tam "poslat" ani těsně před nosem, takže i při poškození předku může být vina na řidiči jedoucím v pravém pruhu).

ad 2) To rozhodně ano. Sestřelit ho nesmíte.

ad 3) Cyklista smí předjíždět auta i zprava, takže se počítá s tím, že tam být může, tudíž by vina byla asi na Vaší straně. Ty odrazky by hrály omezenou roli. To snad jen, když by byla úplná tma a nemohl být vidět, pak by se to mohlo otočit.

5.1.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist