Když má nějaké auto řazení pod

Dobrý den, když má nějaké auto řazení pod volantem, např. Concept X, má taky spojku jako normální automobil? Protože se uvádí že Evo X nemá spojku, takže to nechápu. Byl bych moc rád kdybyste mi odpověděli, protože v tom nemám jasno. Děkuji a nashledanou.

Odpověď

Přiznám se, že když jsem si přečetl "řazení pod volantem", vybavila se mi stará Tatra 603, se kterou jezdil táta, když jsem byl malý. Ta měla skutečně pod volantem klasickou řadicí páku, která pomocí složitých a často i poruchových táhel ovládala mechanickou převodovku. Tam spojka pochopitelně byla.Je mi ale jasné, že jste měl na mysli řazení pádly pod volantem. To se objevuje u některých automatických převodovek, ale v případě ostrých sportovních aut, kterým bude bezesporu i Lancer Evolution X, jde většinou o roboticky ovládaný manuál, neboli sekvenční převodovku. Najdete jí v desetiválcovém BMW M5, v nejrůznějších Ferrari, v Lamborghini jí říkají e-Gear. Spojkový pedál ve všech těchto autech chybí, spojku ovládá elektronický systém automaticky, aby zkrátil dobu potřebnou k řazení na minimum.Jsem ovšem rád, že Mitsubishi podle všeho nabídne i verzi s klasickou, ručně řazenou převodovkou. Nepochybuji, že se sekvencí bude Evo rychlejší, ale v tomhle asi zůstanu staromilcem - když se chci v autě bavit, potřebuju k tomu řadicí páku.

27.3.2006 4:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist