Kdo je zodpovědný za nehodu?

Dobrý den pane doktore,

potkala mě nemilá situace. Na venkovním parkovišti jsem zapůjčil klíčky od svého auta známému po jeho výzvě „pujč mi klíče, počkám zatím v autě“ a mé odpovědi „hlavně mi s tim neujeď“, která byla pronesena v žertu (nečekal jsem, že to udělá). Venku pršelo a já v dobré vůli vyhověl. Šel jsem ještě něco zařídit a když jsem se po 5 minutách vrátil, auto bylo vyparkované a nacouvané v cizím Superbu.

Počkal jsem na řidičku, dozvěděl jsem se, že auto je firemní a že se to pravděpodobně bude řešit přes pojišťovnu. Nedošlo k žádné větší škodě (promáčklý nárazník na superbu, deformovaný kus na mém nárazníku). Řidičce jsem na sebe nechal kontakt a rozloučili jsme se s tím, že v případě, že bude třeba, se mi ozve (ona, nebo firma).

Můj dotaz zní: Jsem odpovědný za nehodu, i když známý užil mého auta bez mého vědomí a proti mé vůli? Na kom je břemeno důkazu? Z mé strany není zájem to přes pojišťovnu řešit, jde o drobnou oděrku, ale nevím jak se k tomu postaví druhá strana.

Děkuji za Váš čas.

Odpověď

Za škodu způsobenou provozem vozidla odpovídá provozovatel vozidla bez ohledu na to, kdo je řidič, takže vůči poškozenému vystupujete jako odpovědná osoba vy.

27.9.2016 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist